Według opracowania sygnalnego GUS (z dnia 29 maja br.), areał zbóż podstawowych i mieszanek zbożowych wyniesie 7,4 mln ha, tj. o 10% więcej w porównaniu z poprzednim rokiem. Zima była łagodna, wiosenne przymrozki nie były dotkliwe, więc i straty w oziminach nie są duże. Ocenia się, że w przypadku jęczmienia ozimego wyniosły one 3,2%, pszenicy ozimej – 0,1% pszenżyta ozimego – 0,2%, mieszanek zbożowych – 0,2%, a żyta – 0,1%.

Ocena stanu upraw rolnych, wykonana w pierwszej dekadzie maja br. jest nieco gorsza od ubiegłorocznej - na 3,6-3,8 stopnia kwalifikacyjnego. Ocena kondycji pszenicy ozimej wyniosła 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,3 stopnia niżej w porównaniu do roku ubiegłego oraz o 0,1 stopnia wyżej w porównaniu do średniej z lat 2006-2010. Stan zasiewów żyta został oceniony na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, czyli o 0,1 stopnia niżej od zeszłego roku, a jęczmienia ozimego na 3,6 stopnia, tj. o 0,3 stopnia gorzej niż przed rokiem. Ocena kondycji pszenżyta ozimego wyniosła 3,8 stopnia, tj. o 0,1 stopnia niżej w porównaniu z zeszłym rokiem.

Zboża jare zostały przeważnie wysiane terminowo. W niektórych rejonach kraju wczesną wiosną wystąpiły niekorzystne warunki meteorologiczne – przesuszenie gleb, chłodne noce i poranki. Jednak już w kwietniu br. nastąpiła znaczną poprawa warunków, która wpłynęła na znaczną poprawę kondycji zasiewów zbóż jarych. Ogólna ocena stanu upraw jarych wypadła więc całkiem nieźle. Ocena kondycji pszenicy, jęczmienia, owsa i pszenżyta wynosiła 3,7 stopnia kwalifikacyjnego, czyli tyle samo co rok temu. Nieco gorzej wypadła ocena stanu mieszanek zbożowych – 3,6 stopnia wobec 3,7 stopnia przed rokiem.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie GUSPolish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand