Huśtawka cenowa na giełdach. Po poprzednich zniżkach, ubiegły tydzień przyniósł wzrosty. Notowania pszenicy w kontrakcie wrześniowym na Euronext wynosiły 184,5 EUR/tonę, a kukurydzy w kontrakcie sierpniowym – 165 EUR/tonę.

Zwyżki cen giełdowych wystąpiły także na amerykańskich giełdach. Tutaj kukurydza w kontrakcie lipcowym kosztowała pod koniec tygodnia 141,9 USD/tony, wzrost o 2% tydzień do tygodnia, a pszenica – 190 EUR/tonę, czyli o 5,8% wiecej niż tydzień wcześniej.

Na CBoT ceny pszenicy umacniały się głównie ze względu na zamykanie krótkich pozycji przez inwestorów w obawie przed pogorszeniem jakości pszenicy HRW po ulewnych deszczach w stanach Oklahoma i Teksas. Z kolei w stanie Kansas odnotowano pojawienie się chorób grzybowych, co również może mieć negatywny wpływ na jakość ziarna z tegorocznych zbiorów.

Wzrosty w USA mogły być również częściowo związane z umocnieniem się dolara – co wpływa niekorzystnie na amerykański eksport. Pomimo obecnych zwyżek, prognozy na kolejny sezon są dobre. W skali świata zbóż będzie pod dostatkiem. Handlowcy oczekują na czerwcowy raport prognostyczny USDA.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródełPolish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand