Początek nowego sezonu 2015/16 przyniósł kontynuację trendów zwyżkowych cen giełdowych zbóż odnotowywanych już w czerwcu br. Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na Euronext wrosły o 10,5% do 205 EUR/tonę, a kukurydzy – o 14,6% do 193,8 EUR/tonę.

Ostatnie zwyżki były przede wszystkim odzwierciedleniem niekorzystnych warunków pogodowych dla upraw zbożowych występujących w kilku rejonach globu, w tym w krajach zaliczanych do kluczowych producentów i eksporterów. W przypadku Europy niepokój o kondycję upraw zbożowych powodowały i w dalszym ciągu powodują susze, występujące w kilku unijnych krajach, w tym w Niemczech i we Francji. Synoptycy nie zapowiadają znaczniejszej poprawy pogody co może skutkować dalszym umacnianiem się cen. Łagodząco na zwyżki powinny oddziaływać wysokie zapasy początkowe. Niestety, skala ewentualnych strat spowodowanych przezniekorzystne warunki pogodowe jest niezwykle trudna do określenia i będzie ścisłe uzależniona od aury. Jak na razie jednak prognozy tegorocznych zbiorów w dalszym ciągu są w miarę optymistyczne.

W USA natomiast mamy do czynienia ze zbyt obfitymi opadami powodującymi podtopienia w niektórych stanach produkujących zboża. Synoptycy zapowiadają kontynuację deszczowej aury w tych kluczowych rejonach. Giełdy reagują zwyżkami notowań. W pierwszym tygodniu nowego sezonu pszenica w kontrakcie lipcowym na CBoT podrożała o 10,4% do 215,9 USD/tonę, a kukurydza – o 9,9% do 162,9 USD/tonę.

W tym tygodniu w Stanach ukazały się dwa ważne raporty USDA – raport o zasiewach oraz kwartalny raport o stanie zapasów zbóż. Prognozy areału kukurydzy zostały obniżone – z 89,199 milionów akrów w marcowym wydaniu do 88,897 mln akrów. Podwyższona natomiast szacunki areału pszenicy – odpowiednio z 55,367 milionów akrów do 56,1 mln akrów. Z kolei w raporcie o stanie zapasów zbóż USDA obniżyło szacunek zapasów kukurydzy z wcześniejszych 4,555 mld buszli do 4,446 mld buszli. Wzrosły natomiast oszacowania zapasów pszenicy – z 0,781 mld buszli do 0,752 mld buszli. Korekty te miały pewien wzrostowy wpływ na notowania kukurydzy na CBoT.

Czy jednak pomimo poprawy szacunków dla pszenicy obecne wzrosty cen były zasadne? Mogły one być odzwierciedleniem pogarszających się warunków pogodowych w kilku stanach – we wschodniej części pasa upraw pszenicy, a zwłaszcza w Ohio, Illinois i Indianie. Utrzymujące się opady w tych rejonach wzmagają obawy o skutki nadmiernej wilgotności na uprawy. Także nieco niższe prognozy globalnej produkcji tego gatunku w połączeniu z ostatnimi doniesieniami o ewentualnym negatywnym oddziaływaniu suszy w niektórych unijnych krajach (w tym w Niemczech i we Francji) mogły skutkować wzrostami notowań.

 

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

 Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand