W tym tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy na Euronext w dalszym ciągu zniżkowały. Ceny pszenicy w kontrakcie wrześniowym wyniosły 194,5 EUR/tonę, tj. o 1,1% mniej w porównaniu do końca poprzedniego tygodnia. Spadek notowań w okresie dwóch tygodni przekracza 5%. Taniała także kukurydza. W najbliższym kontrakcie ceny wynosiły 182,5 EUR/tonę, tj. o 0,7% mniej niż tydzień wcześniej i o 5,8% poniżej notowań sprzed dwóch tygodni.

Kontynuacja spadków cen jest spowodowana przede wszystkim nasilającą się presją podażową – zwiększającą się dostępnością pszenicy z nowych zbiorów, osłabioną konkurencyjnością unijnej pszenicy w eksporcie oraz utrzymującymi się prognozami stosunkowo dobrych zbiorów w UE. W tym tygodniu Strategie Grains podało prognozy unijnej produkcji zbożowej – są one o 3 mln ton niższe w porównaniu z czerwcowym raportem i o 6% niż w 2014 roku. Na ujemne korekty złożyły się przed wszystkim niekorzystne warunki pogodowe – susza i upały w niektórych europejskich krajach. Prognozowane zbiory w wysokości 307,2 mln ton to jednak w dalszym ciągu stosunkowo dobry wynik unijnej produkcji zbożowej, pozwalający zarówno na pokrycie wewnętrznego zapotrzebowania, jak i na zrealizowanie całkiem sporego eksportu w sezonie 2015/16. Według KE, UE wyeksportuje 40,8 mln ton zbóż wobec 47,48 mln ton w ubiegłym sezonie. Nie należy też zapominać o wysokim poziomie zapasów początkowych. Unia weszła w kolejny sezon z zapasami

w wysokości 49,2 mln ton w porównaniu do 34,7 mln ton sezon wcześniej. Warto odnotować, iż pomimo spodziewanego znacznego eksportu poziom zapasów na koniec sezonu 2015/16 jest prognozowany na 46,6 mln ton – co oznacza utrzymanie ich wysokiego poziomu. Na giełdach amerykańskich bieżący tydzień przyniósł dalsze spadki notowań pszenicy, drożała natomiast kukurydza. Pszenica SRW w kontrakcie wrześniowym na CBOT kosztowała pod koniec tygodnia 206,6 USD/tonę (spadek o 1,7% przez tydzień i o 4,3% w okresie dwóch tygodni). Spadkowe tendencje przeważały także na KCBT i MGE. Zniżki notowań pszenicy są związane przede wszystkim z rosnącą dostępnością tego gatunku wraz z postępującymi żniwami. W tygodniu kończącym się 12 lipca br. w 18 kluczowych stanach dla produkcji pszenicy ozimej (83% areału) zebrano ziarno z 65% powierzchni upraw. Jest to tylko nieznacznie mniej w porównaniu do średniego wyniku z okresu ostatnich pięciu lat dla tego okresu wynoszącego 68%. Żniwa pszenicy ozimej w USA postępują więc bez większych zakłóceń. USA mają jednak problemy w eksportem pszenicy. Mocny dolar sprawia, że ma ona problemy z konkurowaniem z ofertami od innych wiodących eksporterów. Poza tym prognozy produkcji tego gatunku w Stanach w bieżącym sezonie są lepsze niż w poprzednim. Według lipcowego raportu USDA, wyniosą one 58,46 mln ton, wobec 57,72 mln ton w czerwcowym raporcie i 55,13 mln ton sezon wcześniej. USDA przewiduje wzrost poziomu zapasów pszenicy na koniec sezonu – z 20,48 mln ton do 22,16 mln ton.

Odmiennie wygląda sytuacja w przypadku kukurydzy. Pod koniec tygodnia w najbliższym kontrakcie na CBoT kosztowała ona 169,3 USD/tonę, tj. o 2,1% więcej niż tydzień wcześniej. W lipcowym raporcie USDA obniżył prognozę tegorocznych zbiorów tego gatunku dla USA – z 346,22 mln ton do 343,68 mln ton. Stany utrzymują zarówno wysokie tempo eksportu tego gatunku, jak i produkcji bioetanolu. Eksport w bieżącym sezonie ma być jeszcze większy niż w poprzednim – wzrost z blisko 47 mln ton do 47,63 mln ton. Zapasy na koniec sezonu 2015/16 prognozowane są na 40,61 mln ton wobec 44,98 mln ton na jego początku.

 

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

 Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand