W ostatnim raporcie (z 30.07.br.) Międzynarodowa Rada Zbożowa podwyższyła prognozę globalnych zbiorów zbóż w sezonie 2015/16 z wcześniejszych 1 966 mln ton do 1 970 mln ton. Dzięki temu oczekiwane zbiory tylko o 2% odbiegają od rekordowego wyniku z poprzedniego sezonu.

Dodatnia korekta dotyczyła przede wszystkim kukurydzy. Zbiory tego gatunku w skali świata zostały podwyższone do 966 mln ton, tj. o 3 mln więcej niż miesiąc wcześniej. IGC natomiast nieznacznie skorygowała w dół prognozowane zbiory pszenicy – o 1 mln ton do 710 mln ton.

Warto zauważyć, że prognozy dla krajów basenu Morza Czarnego nie zostały zmienione. Tymczasem wydaje się, że produkcja pszenicy w Rosji i Ukrainie może okazać się w rzeczywistości większa niż prognozowana przez IGC. Niekorzystne warunki pogodowe odnotowywane w lipcu br. w niektórych rejonach globu, w tym przede wszystkim w Unii Europejskiej (pszenica i kukurydza) oraz w Kanadzie (pszenica, jęczmień i owies) pogorszyły perspektywy zbiorów w tych rejonach, zostały one jednak z nadwyżką zrekompensowane przez poprawę prognoz w innych obszarach (dotyczy to zwłaszcza zbiorów kukurydzy w Chinach i sorgo w USA).

Warto odnotować wzrost prognozowanych zapasów końcowych zbóż na świecie – o 13 mln ton do 435 mln ton, co oznacza poziom tylko o 9 mln ton niższy w porównaniu z początkiem sezonu (444 mln ton).

Bez zmian pozostawiono przewidywaną wysokość produkcji soi na świecie – 316 mln ton. Utrzymano poprzednie prognozy dla Argentyny i Brazylii – odpowiednio w wysokości 57 mln ton i 98 mln ton, natomiast podwyższono szacunek zbiorów w USA – z 103,7 mln ton do 104,8 mln ton.

Na podkreślenie zasługuje również dodatnia rewizja zapasów początkowych w skali globalnej – z wcześniejszych 45,7 mln ton do 48,7 mln ton. Korekta ta wraz z niewielką redukcją prognozy przerobu (z 276,6 mln ton do 276 mln ton) umożliwiła podniesienie przewidywanych zapasów końcowych soi w skali globalnej – z 45,7 mln ton do 47,7 mln ton.

Światowy bilans zbóż i soi w sezonie 2015/16 zapowiada się dobrze. Dzięki wysokim zapasom początkowym ewentualne spadki produkcji odnotowywane w niektórych krajach powinny zostać bez większych problemów wyrównane. Przewidywane zapasy ziarna na koniec sezonu wskazują na to, iż po raz kolejny zbóż w skali globalnej będzie pod dostatkiem.

 

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand