Apel EPP*

Sektor produkcji zwierzęcej w UE jest w głębokim kryzysie. Kryzys w branży świń trwa już od kilku lat, natomiast mleczarze znaleźli się niedawno pod presją kapryśnych i niestabilnych cen wolnego rynku. Wszyscy czują, że nadszedł właściwy moment, społeczny i polityczny, żeby zmienić panujące warunki rynkowe. Rolnicy protestujący na ulicach najwyraźniej potrafią wywrzeć wpływ na polityków.

Ani stowarzyszenie EPP, ani jego członkowie nie mogą zająć w tej sprawie oficjalnego stanowiska, ale nie oznacza to, że w czasach kryzysu nie powinniśmy być solidarni!

W dniu 7 września w Brukseli miało miejsce posiedzenie Europejskiej Rady ds. Rolnictwa, na którym między innymi rozważano problemy sektora mlecznego i wieprzowego. Mamy nadzieję, że podjęte podczas spotkania decyzje będą skutkowały czymś więcej niż tylko chwilową, kilkucentową podwyżką cen surowców.

Co może zrobić Europa? Przede wszystkim powinna zebrać i szeroko propagować prawdziwy obraz sytuacji na rynku wieprzowiny we wszystkich krajach wiodących w produkcji świń (np. obowiązkowe przekazywanie informacji branżowych przez kluczowych graczy na świńskim rynku), zakaz sprzedaży świń poniżej kosztów produkcji oraz wyrównanie warunków konkurowania unijnej wieprzowiny z mięsem z importu zwłaszcza pod względem wymogów środowiskowych, zdrowotnych i dobrostanowych. Wprowadzenie europejskiej ceny minimalnej na wieprzowinę jest też dobrym pomysłem, pod warunkiem, że cena będzie ustalana w oparciu o koszty pasz.

Mamy nadzieję, że europejscy liderzy przedstawią rozsądne rozwiązania dla branży rolniczej.  Wczorajszy protest rolników w Brukseli powinien uświadomić politykom powagę zaistniałej sytuacji. Europejscy rolnicy powinni być solidarni!

Belgia, EPP apel z dnia 4.09.2015.

 

EPP – European Pig Producers (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Świń)Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand