W tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych w dalszym ciągu się umacniały. Pszenica w kontrakcie wrześniowym podrożała o 1,9% do 171 EUR/tonę, a kukurydza w kontrakcie sierpniowym o 5,8% do 186,5 EUR/tonę. Wzrosty notowań odnotowano także na CBoT. Tutaj kukurydza w kontrakcie lipcowym wyceniana była po 167,9 USD/tonę, tj. o 2,7% więcej niż tydzień wcześniej, a pszenica po 187,5 USD/tonę, tj. o 5,1% powyżej notowań z końca poprzedniego tygodnia.

 Występuje ryzyko strat spowodowanych przez nadmierne opady we Francji i niektórych innych krajach Europy. Ostatnie niekorzystne warunki pogodowe wpłynęły już na pogorszenie kondycji upraw zbożowych, na razie nie są to jednak duże zmiany. Wspierająco na ceny wpływa też eksport.

W ujęciu globalnym jednym z czynników powodującym wzrosty ceny zbóż są rosnące notowania soi. Wzmożony import soi przez Chiny wpływa na umacnianie się jej cen. Tylko w maju br. Chiny zaimportowały 7,66 mln ton soi w porównaniu do 7,07 mln ton w poprzednim miesiącu.

W USA pojawiają się obawy o ewentualność pojawienia się El Nina, które powoduje występowanie letniej suszy. Prawdopodobieństwo zaistnienia tego zjawiska oceniane jest na około 50%. Czerwiec jest miesiącem charakteryzującym się wysokim ryzykiem związanym ze zjawiskami klimatycznymi na półkuli północnej.

W tym tygodniu na CBoT odnotowuje się wzmożoną aktywność funduszy inwestycyjnych. W przypadku kontraktów terminowych na soję znacząca dla kształtowania się cen może być duża liczba otwieranych pozycji długich. Z kolei w przypadku pszenicy intensywnie wykupywano pozycje krótkie.

Wspierająco dla kukurydzy mogło podziałać przyspieszenie tempa produkcji bioetanolu oraz zmniejszenie zapasów tego biopaliwa w USA, wytwarzanego jest przede wszystkim z kukurydzy. W tygodniu kończącym się 3 czerwca br. produkcja bioetanolu wynosiła 1006 tys. baryłek dziennie. W okresie ostatnich 12 miesięcy tylko dwukrotnie odnotowano tempo produkcji przekraczające tysiąc baryłek dziennie. Było to w tygodniu kończącym się 8 stycznia br. (1003 tys. baryłek dziennie) oraz w tygodniu kończącym się 20 listopada br. (1008 tys. baryłek dziennie). Nastąpił też spadek zapasów (o 544 tyś. baryłek do 20,23 mln baryłek) świadczący o utrzymywaniu się wysokiego popytu, co ma wpływ na ceny. Ceny bioetanolu są relatywnie wysokie. Pod koniec tygodnia w najbliższym kontrakcie (listopadowy) na CBoT wynosiły one ok. 1,56 USD za galon amerykański.

Prawdopodobnie wspierająco na ceny bioetanolu działają stosunkowo wysokie ceny ropy (ok. 52 USD za baryłkę ropy Brent), pozostające w pobliżu najwyższych w tym roku poziomów, dzięki niższym zapasom w USA i zakłóceniom podaży.

W niektórych rejonach w zachodniej części Rosji i na wschodzie Ukrainy, istotnych dla produkcji zbożowej, w maju br. odnotowywano nadmierną wilgotność, co stwarza ryzyko pojawienia się chorób i szkodników roślin. Oba kraje spodziewają się dobrych zbiorów, a zwłaszcza Rosja. Według IKAR, produkcja zbożowa kraju może osiągnąć nawet 108,8 mln ton, w tym pszenicy 64,5 mln ton. Takie wyniki oznaczałyby pobicie rekordu.

Warto odnotować, że w tym tygodniu Egipt poinformował o odrzuceniu dwóch statków transportujących pszenicę ze względu na obecność śladowych ilości sporysza w ziarnie. Zakwestionowana pszenica pochodziła z Polski – łącznie 30 tys. ton. Jak podał Reuters, polska pszenica zawierała 0,02% sporysza. GASC odmówił komentarza. Oznacza to, że problem niejednoznacznego stanowiska w sprawie minimalnej zawartości sporysza nie został dotychczas rozstrzygnięty. W poprzednich latach dopuszczalna ilość tego zanieczyszczenia wynosiła 0,05%. Wydaje się, że obecnie powrócono do stosowania wymogu zerowej tolerancji. Od kwietnia br. poza polską pszenicą odrzucono jeszcze partię kanadyjskiej pszenicy (10 tys. ton). Wcześniej kwestionowano pszenicę francuską.

 

 

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand