W tym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na Euronext w dalszym ciągu były na niskim poziomie. Pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała przez tydzień o 1% do 144,3 EUR/tonę, a ceny kukurydzy wzrosły o 1,6% do 147 EUR/tonę. Trzeba podkreślić, że obecnie ceny kukurydzy są wyższe niż pszenicy – zazwyczaj jest na odwrót. Dla porównania w rozpatrywanym okresie rok wcześniej notowania pszenicy na paryskiej giełdzie wynosiły 187 EUR/tonę, a kukurydzy 172 EUR/tonę.

 Pomimo silnej konkurencji unijna pszenica sprzedaje się dobrze. W tym tygodniu KE wydała licencje na wywóz 690 tys. ton ziarna tego gatunku. Wysoki był też tygodniowy eksport jęczmienia z UE – licencje na 340 tys. ton. Dobre wyniki sprzedaży zagranicznej nie są wystarczające do odwrócenia spadkowej tendencji notowań pszenicy – przeważa w tym przypadku presja podażowa oraz perspektywy wysokich zbiorów w kolejnym sezonie. W ostatnim przetargu zorganizowanym przez GASC wybrane zostały oferty od dostawców z basenu Morza Czarnego (Rumunia i Ukraina). Francja nie brała udziału w tym przetargu ze względu na utrzymujące się obawy o odrzucenie ziarna po ewentualnym nawet śladowym stwierdzeniu obecności sporysza. W opinii niektórych handlowców, kwestia ta nie została jeszcze definitywnie rozstrzygnięta. Poza przetargiem egipskim, w tym tygodniu odnotowano także zakupy jęczmienia paszowego ze strony Jordanii i zakup przez Japonię 127 tys. ton pszenicy z USA i Kanady.

Nastroje na rynku są nadal raczej zniżkowe. Korzystne warunki pogodowe dla tej pory roku, z temperaturami wyższymi od średniej dla tego okresu, przyspieszają zasiewy zbóż jarych. Dotyczy to przede wszystkim krajów basenu Morza Czarnego. Bilans zbożowy w sezonie 2015/16 jest stosunkowo „ciężki”, z zapasami wyższymi niż się wcześniej spodziewano. Konkurencja wśród eksporterów o kluczowe rynki zbytu pozostaje ostra zarówno na rynku pszenicy, jak i kukurydzy.

Prognozy zbiorów kukurydzy w krajach Ameryki Południowej zostały ostatnio skorygowane w górę. Pojawienie się ziarna od dostawców z tego regionu będzie dodatkowym czynnikiem wpływającym „spadkowo” na poziom cen zbóż. Informa Economics podwyższyła prognozy zbiorów kukurydzy w Brazylii - z 81,6 mln ton do 82,5 mln ton i w Argentynie – z 26 mln ton do 27 mln ton. Konkurencyjność cenowa argentyńskiej pszenicy w stosunku do amerykańskiej jest w bieżącym sezonie większa niż zazwyczaj ze względu na zniesienie ceł w eksporcie zbóż oraz słabość argentyńskiego peso. Najbardziej było to widoczne pod koniec zeszłego i na początku bieżącego (grudzień ub.r. i styczeń br.). Wysoka konkurencyjność argentyńskiej kukurydzy w relacji do amerykańskiego ziarna było jednym z czynników powodujących spadek cen kukurydzy na giełdach w Stanach.

Na rynku ropy poprzedni tydzień przyniósł niewielkie odbicie do ok. 35 USD za baryłkę ropy Brent (notowania na londyńskiej giełdzie), zwyżkowy trend był kontynuowany również w tym tygodniu – do ok. 37 USD/baryłkę. W dalszym ciągu jednak ten poziom cen ropy należy uznać za stosunkowo niski.

W tygodniu kończącym się 26 lutego br. produkcja bioetanolu w USA wyniosła średnio 987 tys. baryłek dziennie w porównaniu do 994 tys. baryłek tydzień wcześniej. Notowania etanolu na chicagowskiej giełdzie w najbliższym kontrakcie wynosiły pod koniec tygodnia 1,344 USD/galon amerykański Zapasy bioetanolu w rozpatrywanym okresie wynosiły 22,62 mln baryłek, tj. o 481 tys. baryłek mniej w porównaniu do wyniku z poprzedniego tygodnia.

 

 

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters oraz innych źródełPolish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand