Na giełdzie Euronext w Paryżu sierpniowy kontrakt na rzepak kontynuował systematyczny wzrost. Przez tydzień umocnił wartość 0,9% do 382,3 Euro/t tj. najwyższego poziomu od wprowadzenia tego kontraktu (tj. marca 2014 roku) wobec 374,3 Euro/t (+2,1%) przed dwoma tygodniami. Rzepak podążał za nadzwyczajnym wzrostem notowań soi oraz ewentualnym okrojeniem letnich zbiorów w UE. Perspektywy zbiorów rzepaku nieco się kurczą za sprawą redukcji prognoz we Francji, bowiem w wyniku deszczy zbiory mogą tam zmniejszyć się do 5,1 mln ton tj. 3,7% mniej niż rok temu. Zatem zbiory w Unii mogą być poniżej 21,8 mln ton, raczej na poziomie około 21,5 mln ton czyli poniżej zeszłorocznych 22,3 mln ton. Na rynku rzeczywistym podrożała większość surowców oleistych oraz śruty, które umocniły wartość pod wpływem obaw o soję w USA ze względu upały na Środkowym Zachodzie.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na maj br. w ostatnim tygodniu podrożała nieznacznie o 0,4% do 522,5 CAD/t. Canola podążała za umocnieniem cen soi w Chicago, jakkolwiek w czwartek staniała wobec środy ze względu na oczekiwanie na piątkowy raport USDA.

Na giełdzie towarowej w Chicago lipcowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia do czwartku umocnił wartość o 2,8% do 432,1 USD/t. W środę soja poszybowała do wartości najwyższej od około 2 lat na skutek upalnej pogody na Środkowym Zachodzie, która może okroić jej zbiory w USA. W czwartek rynek nieco się uspokoił w oczekiwaniu na piątkowy raport USDA, który oczekuje się, że potwierdzi zmożony popyt eksportowy na soję. Tymczasem w Brazylii Conab zmniejszył szacunki zbiorów soi o około 1,3 mln ton do 95,6 mln ton. W Argentynie dalej deszcze w niektórych rejonach opóźniały zbiory soi, ale zebrano już około 87% areału tj. 10% poniżej zeszłorocznego. Należy jednak zauważyć, że nadzwyczajne wzrosty cen soi mają charakter spekulacyjny, zatem mogą ulec korekcie w obliczu twardych danych fundamentalnych.

 

Źródło: komentarz analityków FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand