W pierwszym półroczu 2016 r. Japonia zaimportowała ok. 429 tys. ton wieprzowiny, o 13% więcej niż w tym samym okresie 2015 r. Wzrost przywozu przyczynił się do odbudowy zapasów z bardzo niskiego poziomu, jaki miał miejsce pod koniec 2015 r. Może to oznaczać zmniejszenie dynamiki importu w dalszej części roku. Wartość sprowadzonego mięsa wzrosła w jeszcze większym stopniu niż wolumen – o 18% do ok. 2 mln USD. Ceny jednostkowe w imporcie, wyrażone w dolarach, wzrosły bowiem w ciągu roku o 5%.

Japonia jest największym na świecie importerem netto wieprzowiny. W 2014 r. przywóz był rekordowo wysoki, o 9% wyższy niż tradycyjnie, z powodu epidemicznej biegunki świń (PED), która spowodowała spadek produkcji krajowej. Pod koniec ubiegłego roku poziom wytwarzania zaczął się odbudowywać, jednak był on jeszcze o ok. 1% niższy niż rok wcześniej.

Największymi dostawcami wieprzowiny do Japonii w pierwszej połowie br. były UE i USA. Wielkość wysyłek amerykańskiej wieprzowiny nie zmieniła się w ciągu roku. USA kierowały jednak na rynek japoński więcej schłodzonego mięsa, zmniejszając dostawy mrożonego. Dzięki tej zmianie wzrosła wartość wysyłek. Unijny przywóz wzrósł w ciągu roku prawie o jedną trzecią. Udział UE w japońskim imporcie wzrósł w tym okresie do 38% wobec 32% w I półroczu 2015 r. Pozostali dostawcy również zwiększyli wysyłki do Japonii, jednak w mniejszym stopniu niż UE. Wzrost wysyłek meksykańskiej wieprzowiny jest wynikiem uznania tego kraju przez Japonię za wolny od klasycznego pomoru świń. Poprzednio Japonia uznawała za wolne od tej choroby jedynie niektóre meksykańskie stany.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. ThePigSite z dn. 02.08.16

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand