Na giełdzie Euronext w Paryżu listopadowy kontrakt na rzepak przez tydzień umocnił wartość o 1,5% do 369,8 Euro/t wobec 361,3 Euro/t (+2,4%) przed dwoma tygodniami (wzrost wartości o 8,5 Euro/t). Zbiory rzepaku w Unii mogą znaleźć się na poziomie poniżej wcześniejszych oczekiwań tj. 20,7 do 20,9 mln ton, czyli poniżej zeszłorocznego poziomu 22,3 mln ton. Zatem pogorszenie perspektyw dla bilansu rzepaku w UE (w tym perspektywy konieczności większego importu) wspierało jego wartość. Dodatkowo wzrostowe nastroje wzmacniały notowania soi w Chicago oraz Canoli w Kanadzie. Deszcze we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Polsce ostatnich tygodniach przyczyniły się do zakłóceń oraz pogorszenia perspektyw zbiorów w UE. Sytuacja na rynku terminowym odbiła się na rynku rzeczywistym, gdzie podrożały surowce oleiste oraz oleje (śruty cechowały różnokierunkowe zmiany). Tymczasem w Wielkiej Brytanii rzepak podrożał najmocniej, za sprawą dalszego obniżania wartości funta brytyjskiego, co poprawia jego konkurencyjność w eksporcie.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na listopad br. w ostatnim tygodniu podrożała o 3,4% do 462,3 CAD/t na skutek umocnienia wartości soi, wilgotnej aury na kanadyjskich polach rzepaku oraz wzrostu cen oleju sojowego.

Na giełdzie towarowej w Chicago sierpniowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia zdrożał o 3,2% do 375,6 USD/t wspierany popytem eksportowym (w tym z Chin). W czwartek uczestnicy rynku zajmowali pozycje przed dzisiejszym miesięcznym raportem USDA, który oceni zmiany w prognozach zbiorów soi na świecie i USA. W ostatnim czasie popyt na soję amerykańską generowany był wpływem ograniczonej podaży z Ameryki Południowej. Eksport soi z tego rejonu świata powinien się zmniejszyć w okresie lipiec/grudzień o około 7 mln ton wobec analogicznego okresu poprzedniego roku. Na giełdzie Euronext w Paryżu pszenica w kontrakcie na wrzesień przez tydzień podrożała o 0,9% do 167,8 Euro/t. Rynek pszenicy w Unii był pod wpływem obaw o postępy zbiorów oraz jakość ziarna za sprawą permanentnych deszczy (zwłaszcza we Francji oraz Niemczech). Firma analityczna Strategie Grains okroiła w czwartek prognozy zbiorów pszenicy miękkiej w UE o 7,7 mln ton do 137,9 mln ton pod wpływem pogorszenia perspektyw plonów we Francji, Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. W sezonie 2016/17 wpłynie to na okrojenie eksportu pszenicy z Unii o 26% do 24,7 mln ton (mniej o 4,3 mln ton wobec poprzedniego miesiąca). We Francji plony pszenicy miękkiej mają być nawet 30% niższe niż przed rokiem i spaść do 5,57 t/ha (najmniej od 1986 roku). W Chicago najbliższy kontrakt na pszenicę zdrożał o 3,2% pod wpływem znakomitych wyników eksportu, które znalazły się na poziomie powyżej oczekiwań handlowców. Perspektywy globalnych zbiorów pszenicy w bieżącym sezonie są nadal znakomite, a ewentualne korekty może przynieść dzisiejszy raport USDA.

Na giełdzie Euronext w Paryżu kukurydza w kontrakcie na listopad przez tydzień umocniła się z 164,5 Euro/t do 167 Euro/t (przed 2 tygodniami 166,8 Euro/t) pod wpływem wzrostowych nastrojów na rynku pszenicy wynikających ze pogorszenia perspektyw zbiorów.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand