PZHiPTCh „POLSUS” po niezbędnych konsultacjach informuje, że:
 
Ze względu na dużą ilość informacji medialnych dotyczących wystąpienia nowego wirusa grypy,  potocznie nazywanego „świńską grypą” wskazujemy, że nie udowodniono, aby pierwsze osoby dotknięte tą chorobą zaraziły się od świń.
Wszystkie przypadki zachorowań, które dotychczas miały miejsce w Europie i USA spowodowane były zakażeniem od innego człowieka – żadna z tych osób nie miała kontaktu ze zwierzętami.
 
Zwykle w praktyce, nowe podtypy wirusa grypy otrzymują nazwę  związaną z miejscem pierwszego stwierdzenia choroby, a zatem ten podtyp wirusa powinien zostać nazwany „grypą meksykańską”.
 
Jako, że ten podtyp wirusa zaraża zarówno człowieka, świnie i drób należy przedsięwziąć stosowne środki ostrożności.
 
1.     Unikać bliskiego kontaktu z ludźmi chorymi.
2.     Zwiększyć częstotliwość mycia rąk.
3.     Unikać dotykania ust, oczu i nosa, gdyż są to podstawowe drogi wnikania wirusów.
4.     Dbać o higienę osobistą i zwiększyć poziom odporności organizmu, poprzez zapewnienie odpowiedniej ilości snu, wypoczynku, aktywności fizycznej oraz picie dużej ilości płynów i wzbogacenie  diety o warzywa, owoce i inne komponenty o wysokich wartościach odżywczych.
 
Jako, że wektorem (przenosicielem)  zakażenia jest obecnie człowiek, dlatego wszystkim posiadaczom świń zalecamy ograniczenie do niezbędnego minimum dostępu ludzi do gospodarstw, aby uniemożliwić zakażenie świń od odwiedzających osób.
 
Informujemy również, że wirus grypy nie rozprzestrzenia się przez żywność. Nie można zarazić się wirusem grypy jedząc wieprzowinę lub produkty na bazie wieprzowiny poddane obróbce cieplnej (smażenie, duszenie, gotowanie) gdyż wirusy giną w temperaturze powyżej 70 0C.
 
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand