Holenderski Uniwersytet Wageningen oraz gospodarstwo doświadczalne Centrum Badawczego - Sterksel będą prowadziły badania nad mini-biogazowniami, które zainstalowane przy chlewniach mają zredukować do minimum emisję dwutlenku węgla.  
Holenderska Organizacja ds. Marketingu Bydła i Mięsa (PVE) zainwestuje 170.000 Euro w niskobudżetowy projekt prototypu biogazowni.
'Sterksel' optuje za prostym urządzeniem do jednoetapowej fermentacji gnojowicy i uwolnieniu z niej gazu. Następnie gaz zamieniany byłby przez specjalną turbinę na energię elektryczną i ciepło.
Metan
Ferma
Sterksel produkuje rocznie ponad 5000 ton gnojowicy. Właściwy przebieg procesu fermentacji zapewniony jest w przypadku trzymania gnojowicy w fermentatorze przez 25-30 dni. Holenderscy naukowcy dążą do skrócenia tego czasu przez zabezpieczenie bakterii prowadzących fermentację przed wypłukaniem z pulpy gnojowej. Fermentator mógłby być wtedy znacznie mniejszy i tańszy w obsłudze. Dzięki produkowaniu energii z gnojowicy eliminowany jest problem emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Mini-biogazownie były testowane w warunkach laboratoryjnych przez ostatnie kilka lat i teraz nadszedł czas na sprawdzenie ich w praktyce, a następnie uruchomienie produkcji seryjnej.
 
 Źródło: pigprogress.net

 

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand