W ubiegły wtorek ponad 10 tysięcy francuskich rolników wyszło na ulice Paryża, domagając się podjęcia działań mających na celu podniesienie cen zbóż i przeciwdziałaniu spadkowi dochodów.  Demonstracja miała na celu pokazanie trudnej sytuacji sektora oraz kryzysu w jakim znalazło się rolnictwo. Nie bez przyczyny została ona zorganizowana przed planowaną wizytą we Francji unijnego komisarza ds. rolnictwa.
Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa, średnia cena pszenicy w ubiegłym roku spadła o 25%, a dochody rolników uprawiających zboża, oleiste i wysokobiałkowe skurczyły się aż o 51%.
Francuski minister rolnictwa zapowiedział skierowanie prośby do KE o dodatkowe środki finansowe dla sektora zbożowego, które przeznaczone miałyby być na interwencję.
Rolnicy domagają się m.in. nieoprocentowanych kredytów eksportowych oraz subsydiów wywozowych, które umożliwiłyby pozbycie się nadwyżek poprzez ich wyeksportowanie.
Francja jest największym beneficjentem unijnych środków wypłacanych w ramach WPR. W ubiegłym roku otrzymała 40 mld euro, co stanowi około 20% unijnego budżetu rolnego. Francuscy producenci zbóż uznawani są za elitarną grupę najzamożniejszych rolników. Teraz w sytuacji niskich cen i nadwyżek zbóż na rynku domagają się uczciwych cen za swoje produkty.
 
Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters
Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand