Według FAO, dobre wyniki zbiorów zbóż w skali globalnej w połączeniu z obfitymi zapasami, oznaczają komfortowy bilans zbóż w sezonie 2016/17.

W 2016 r. światowa produkcja zbóż jest obecnie szacowana na 2 569 mln ton, tj. o 1,5% (38 mln) więcej niż rok wcześniej. Taki poziom zbiorów należy uznać za rekordowy, o co najmniej 5,5 mln wyższy w porównaniu z poprzednim rekordem odnotowanym w 2014 roku. Październikowe prognozy FAO są o ponad 3 mln ton lepsze niż te formułowane we wrześniu br. Korekty dotyczyły przede wszystkim pszenicy i ryżu.

Według szacunków, światowa produkcja pszenicy w 2016 r. wyniesie 742,4 mln ton w porównaniu do 740,7 mln ton we wcześniejszym oszacowaniu. Jest to o 1,2% więcej niż w 2015 roku. Ostatnie rewizje uwzględniają lepsze wyniki produkcji w Indiach, Federacji Rosyjskiej i USA. Podobnie podwyższono prognozę dla ryżu – o 1,3% do 497,8 mln ton, głównie ze względu na lepsze rezultaty w Azji, Afryce oraz Ameryce Północnej.

Globalna produkcja zbóż paszowych została oszacowana na 1 328,8 mln ton, tj. o 1,8% więcej w porównaniu do zeszłorocznego wyniku. Poprawa rezultatów w ujęciu rok do roku jest przede wszystkim odzwierciedleniem spodziewanego rekordowego poziomu produkcji kukurydzy w USA, a także lepszych zbiorów w Argentynie i Indiach.

Światowe zużycie zbóż w sezonie 2016/17 jest prognozowane na 2 560 mln ton, tj. o 1,6% więcej niż sezon wcześniej. Wynikać to będzie przede wszystkim z większego zużycia na cele paszowe.

Pomimo wzrostu zużycia zbóż wysoka podaż przełoży się na przyrost zapasów na koniec sezonu. Wzrosnąć mają zapasy pszenicy, natomiast w przypadku zbóż paszowych należy spodziewać się spadku rezerw w porównaniu do poziomu początkowego.

Pomimo zmniejszenia współczynnika światowych zapasów do zużycia w ujęciu sezon do sezonu, nadwyżka eksportowa będzie znaczna. Dotyczyć to będzie zwłaszcza zbóż paszowych, w przypadku których oczekuje się spadku zapotrzebowania ze strony importerów.

 

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem FAO

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand