Bieżący tydzień przyniósł dalsze spadki notowań pszenicy na giełdach. Przyczyn jest kilka. W Chicago zniżki związane były przede wszystkim z umacniającym się ostatnio dolarem, co pogarsza warunki dla eksportu z USA oraz zmniejsza skłonność do inwestowania w kontrakty zbożowe. Zniżkowo na ceny pszenicy działa również konkurencja dostawców z basenu Morza Czarnego, a zwłaszcza Rosji. Pomimo odnotowanych wzrostów cen, rosyjska oferta nadal jest najbardziej atrakcyjna cenowo.  W Unii notowania pszenicy odwzorowywały kierunek cen wyznaczany przez Chicago. Na Matif w tym tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie – listopadowym – kontynuowały spadki. Pszenica przez tydzień potaniała z 208,5 EUR/tonę do 206,5 EUR/tonę.

 Utrzymuje się jednak niepokój o straty spowodowane przez nieprzerwane deszcze w północnej części Niemiec. Ocenia się, że na polach pozostało jeszcze około 10% pszenicy. Notowania kukurydzy w kontrakcie listopadowym na giełdzie Matif również obniżyły się przez ostatni tydzień – w najbliższym kontrakcie z 214,5 EUR/tonę do 212 EUR/tonę. Do spadków mogły przyczynić się dobre prognozy zbiorów kukurydzy w Europie. Po wzrostach na początku tygodnia notowania kukurydzy w kontrakcie wrześniowym na CBoT powróciły do poziomu cen sprzed tygodnia i w ostatni czwartek wynosiły 286,8 USD/tonę. Było to prawdopodobnie związane m.in. z poprawą warunków pogodowych dla upraw kukurydzy i soi w niektórych stanach USA. W ubiegłym tygodniu odnotowano długo wyczekiwane deszcze w stanach: Iowa, północnym Illinois oraz Ohio.

Rynek giełdowy oczekuje wrześniowego wydania raportu prognostycznego Amerykańskiego Departamentu Rolnego, który ukaże się w najbliższy poniedziałek.

Źródło: komentarz własny analityków FAMMU/FAPA, na podstawie Reuters i innych źródeł

 

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand