W tym tygodniu KE podała prognozę bilansu zbóż w UE w bieżącym sezonie. Publikacja jest częścią planu grupy G-20, mającego na celu m.in. zwiększenie „przejrzystości” rynku żywnościowego. Prognoza bilansu zbóż w Unii w bieżącym sezonie nie wygląda źle. Unijna produkcja szacowana jest przez KE na 277,4 mln ton, a zapasy początkowe na 37,1 mln ton.

Zrównoważony będzie bilans pszenicy miękkiej. Co prawda Unia weszła w kolejny sezon z zapasami tego gatunku w wysokości 10,1 mln ton, tj. o 4,8 mln ton niższymi w porównaniu z początkiem poprzedniego sezonu, jednak wszystko wskazuje na to, że poziom zapasów na koniec sezonu praktycznie się nie zmieni. Będzie tak dzięki dobrym zbiorom szacowanym na 127,04 mln ton, większemu importowi prognozowanemu na 5,8 mln ton oraz mniejszemu eksportowi. Jeśli tak, to pod stronie bilansu nie widać przyczyn, które by usprawiedliwiały ewentualne większe wzrosty cen pszenicy na unijnym rynku. Niestety nie tylko czynniki takie jak podaż i popyt dochodziły w ostatnich sezonach do głosu i powodowały niekontrolowane zwyżki cen. Póki co jednak nic nie wskazuje na to aby sytuacja zbliżona do sezonów 2007/’08 i 2010/’11 miała się powtórzyć w bieżącym sezonie. Przepływy zbóż wewnątrz Unii powinny łagodzić wzrostowe tendencje cen ziarna w krajach odczuwających niewielkie deficyty, w tym w Polsce.

Mniej więcej zrównoważone będą również bilanse pszenicy durum, żyta, sorgo, owsa, pszenżyta i kukurydza. Największe „uszczuplenie” zapasów spodziewane jest w przypadku jęczmienia. Poziom zapasów tego gatunku obniży się z 11,4 mln ton na początku sezonu do 6,5 mln ton pod jego koniec.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand