W pesymistycznym scenariuszu w 2013 r. Rosja może zebrać tylko 80 mln ton zbóż – zakłada zastępca ministra rolnictwa kraju. Nie są to jednak oficjalne prognozy. Przy takim poziomie zbiorów zbóż, możliwy eksport mógłby wynieść około 14 mln ton ziarna, a skup interwencyjny wyniósłby około 3 mln ton.

Jak na razie nie ma jednak podstaw do niepokoju. Wydaje się, że cytowana przez Interfax wypowiedź to tylko jeden z rozpatrywanych wariantów tegorocznych zbiorów. Jak na razie prognozy podawane przez Ministerstwo Rolnictwa w dalszym ciągu są bowiem optymistyczne – produkcja zbożowa jest przewidywana w wysokości nawet 95 mln ton, z czego do skupu interwencyjnego może trafić około 5 mln ton zbóż. Wówczas na eksport może zostać przeznaczone około 20 mln ton. Prognozy niezależnych analityków są trochę mniej optymistyczne. Według SovEcon, zbiory zbóż w Rosji w nadchodzącym sezonie będą w przedziale od 84 do 89 mln ton. Produkcja w południowych rejonach kraju szacowana jest obecnie na od 28 mln ton do 30 mln ton, w porównaniu do 24,1 mln ton w 2012 roku. SovEcon ocenia, że w sezonie 2013/14 Rosja będzie dysponować nadwyżką eksportową w wysokości około 16 mln ton, tj. tylko nieco więcej w porównaniu do 15,1 mln ton w bieżącym sezonie.

W kończącym się sezonie Rosja zebrała 71 mln ton ziarna zbóż, znacząco mniej w porównaniu z poprzednim sezonem – 94 mln ton. Eksport prognozowany jest na 14,8 mln ton. Słabe wyniki produkcji zbożowej to skutek dotkliwej suszy odnotowanej w niektórych rejonach kraju. Rząd skierował na rynek zboże zgromadzone w poprzednich sezonach w ramach skupu interwencyjnego. Na początku sezonu 2012/13 poziom zapasów interwencyjnych szacowano na około 5 mln ton, pod koniec sezonu ma on się obniżyć do zaledwie 0,3 mln ton. Rosja zapowiedziała, że odbuduje zapasy interwencyjne z tegorocznych zbiorów. Oznacza to zmniejszenie nadwyżki eksportowej ziarna.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

 

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand