W kończącym się tygodniu notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie na Matif wzrosły o 1,7% do 241,5 EUR/tonę, natomiast kukurydzy w kontrakcie czerwcowym umocniły się o 2,9% do 230,5 USD/tonę. Pszenica drożała także na amerykańskich giełdach. Notowania pszenicy w kontrakcie majowym wzrosły w rozpatrywanym okresie o 2% dochodząc do 267,8 USD/tonę. Pszenica HRW w najbliższym kontrakcie na KCBT podrożała o 2,4% do 279,4 USD/tonę, a ceny pszenicy HRS na MGE podniosły się przez ostatni tydzień o 0,3% osiągając 295 USD/tonę. Nieznacznie potaniała natomiast kukurydza na CBoT. Przez ostatni tydzień notowania tego gatunku w kontrakcie majowym obniżyły się o 0,4% dochodząc do 288,6 USD/tonę.

Obecna sytuacja na rynku zbóż jest spowodowaną stosunkowo ograniczoną dostępnością ziarna. Prognozy zbiorów na nadchodzący sezon są optymistyczne, ale to nie sprawia, że zboża jest obecnie więcej na rynku. Prognozowany poziom zapasów końcowych należy uznać za niski. Ceny na amerykańskich giełdach umacniają się najprawdopodobniej również ze względu na utrzymujący się popyt na amerykańską pszenicę ze strony importerów. Zapasy kukurydzy w USA mają pod koniec sezonu osiągnąć wyjątkowo niski poziom – zaledwie 16 mln ton.

Ceny umacniają się co prawda, ale jak na razie nie powracają do poziomów odnotowywanych jeszcze jesienią ubiegłego roku. W kolejnym sezonie zapowiada się znaczna poprawa światowego bilansu zbóż. Dużo lepiej powinien też wyglądać bilans zbożowy Unii Europejskiej. To daje podstawy do oczekiwania zniżek cen w nadchodzącym sezonie, oczywiście pod warunkiem realizacji obecnych dobrych prognoz.

 

 

Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand