Odnotowane w ostatnim czasie znaczne opady śniegu w niektórych rejonach Rosji i Ukrainy mogą znacznie opóźnić zasiewy jęczmienia jarego. W ostatni weekend w północnej i zachodniej Ukrainie spadło bardzo dużo śniegu, tworzącego warstwę o grubości od 60 cm do 80 cm. Podobnie intensywne opady wystąpiły w niektórych rejonach Rosji. Dla przykładu w Moskwie w ostatni poniedziałek grubość pokrywy śnieżnej wyniosła 70 cm, co jest rekordowym poziomem tej zimy.

Niektórzy analitcy przewidują, że obecne warunki pogodowe znacznie utrudnią zasiewy jęczmienia jarego w obu krajach i w konsekwencji mogą doprowadzić do spadku produkcji tego gatunku. Opóźnienie zasiewów o dwa czy trzy tygodnie wpłynie negatywnie na plonowanie jęczmienia, mogąc doprowadzić do gorszych wyników produkcji – spadek o 15-18%.

Przed wystąpieniem wzmożonych opadów śniegu prognozy tegorocznej produkcji jęczmienia na Ukrainie były bardzo optymistyczne. Według UkrAgroConsult, w 2013 r. zbiory jęczmienia miały wzrosnąć do 8,2 mln ton w porównaniu do 6,5 mln ton rok wcześniej. Spodziewany był także wzrost eksportu tego gatunku – z 2,1 mln ton w sezonie 2012/13 do 2,8 mln ton w sezonie 2013/14.

Z kolei w Rosji największych problemów z zasiewami jęczmienia jarego w związku z niespodziewanymi obfitymi opadami śniegu można spodziewać się przede wszystkim w środkowej części kraju i w rejonie Wołgi. Oba te rejony dostarczają znacznych ilości jęczmienia – w ubiegłym roku procentowe udziały w krajowej produkcji wynosiły odpowiednio 37% i 30%. Wszystko wskazuje na to, że w obu tych kluczowych rejonach upraw jęczmienia jarego zasiewy będą znacznie opóźnione. Niestety synoptycy nie zapowiadają rychłej poprawy warunków pogodowych w wyżej wymienionych częściach kraju. Jak na razie największe zagrożenia występuje w przypadku jęczmienia jarego. Analitycy SovEcon nie mają póki co obaw co do upraw pszenicy.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand