Rosja jest w stanie umocnić swoją pozycję wśród dostawców zbóż (w szczególności pszenicy zwyczajnej) na świecie. W perspektywie do 2030 roku rosyjska produkcja zbożowa może wzrosnąć do 127 - 141 mln ton, a eksport zwiększyć się do 46 mln ton. Ta długoterminowa prognoza opiera się w założeniach przede wszystkim na postępie technologicznym w rolnictwie, który zaowacować ma wyższym plonowaniem. W mniejszym stopniu zaś bazuje na wzroście areału upraw zbożowych.

Od strony technicznej większy eksport mają umożliwić inwestycje w infrastrukturę portową w basenie Mórz Azowskiego, Czarnego oraz na Dalekim Wschodzie. Przy obecnym ich stanie potencjał eksportowy kraju wynosi około 30 mln ton.

Dyrektor generalny rosyjskiego instytutu badań rynkowych (IKAR) skomentował te dalekosiężne plany jako ambitne, ale wykonalne. Rosja będzie musiała jednak unowocześnić obecną technologię rolnictwa i zainwestować w wysokoplonujące odmiany oraz w ochronę roślin. To powinno wpłynać na znaczne zwiększenie plonowania. Prawdopodobnie główną odmianą zbóż w rosyjskim eksporcie w dalszym ciągu będzie pszenica i to zwiększenia potencjału produkcji właśnie tego gatunku należy się spodziewać.

Według danych USDA, w sezonie 2012/13 światowa produkcja zbóż wyniosła 2,2 mld ton, w tym pszenicy 679 mln ton. Eksport tego gatunku w skali świata prognozowany jest na 153,3 mln ton.

 

 

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł

 

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand