Na giełdzie Euronext w Paryżu kontrakt na rzepak na maj’2017 roku w ciągu ostatniego tygodnia umocnił się 1,6% do 402 Euro/t wobec 405,5 Euro/t przed dwoma tygodniami (dwutygodniowy niewielki spadek o 0,9%). Przez 14 dni ceny rzepaku wahały się poniżej wartości 400 Euro/t, aby do wczoraj znowu przebić się tę psychologiczną barierę. Niewystarczającą presję na rzepak wywierały zniżkowe notowania soi. Ostatnie prognozy letnich zbiorów rzepaku w UE wg Komisji przewidują wzrost produkcji nawet do 22,6 mln ton wobec około 20 mln ton rok wcześniej, co oznaczałoby większą poprawę perspektyw podaży niż wcześniej zakładano. Pozostaje otwarte pytanie, czy te przewidywania zmaterializują się. Na rynku rzeczywistym staniały surowce oleiste oraz śruty w obliczu wielkiej podaży soi i śruty sojowej. Ceny ropy oscylują nieco powyżej 50 USD za baryłkę, co nie sprzyja popytowi na oleje roślinne oraz studzi kompleks surowców oleistych.

Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie w ostatnim tygodniu Canola w kontrakcie na maj’2017 staniała o 0,3% do 485,7 CAD/t (wobec 588,3 CAD/t przed 2 tyg.) pociągnięta w dół nastrojami na rynku soi, jakkolwiek niewielkie zmiany cen oznaczają raczej stabilizację.

W Chicago majowy kontrakt terminowy na soję w ciągu tygodnia stracił wartość 2,2% do 345,9 USD/t tj. (przez 2 tyg. spadek o 5% tj. o 18,2 USD/t). (We wtorek majowy kontrakt staniał nawet do poziomu najniższego od około roku.) Oznacza to kontynuację presji na cenę w obliczu ogromniej podaży soi z Ameryki Południowej oraz perspektyw rekordowych zasiewów soi w USA w br. Zbiory w Brazylii i Paragwaju praktycznie zakończyły się, natomiast w Argentynie jeszcze trwają zakłócane obfitymi deszczami. Te spowolnienie argentyńskich zbiorów stanowiło czynnik wsparcia. Dodatkowo chiński think-tank zwiększył prognozy importu soi w bieżącym sezonie do tego kraju z 85 do 86,5 mln ton, ale i to nie pomogło minorowym nastrojom w Chicago. Uczestnicy rynku oczekują na ewentualne korekty globalnego bilansu soi w kolejnym, kwietniowym raporcie USDA. Dalej utrzymujące się spadkowe nastroje dla soi rzutują na globalny rynek oleistych. Jest dość duże prawdopodobieństwo ich kontynuacji, o ile nie dojdzie do większych zakłóceń zbiorów w Argentynie lub innych mocnych czynników mających wpływ na globalny bilans soi.

Źródło: FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł 

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand