Ceny kukurydzy na giełdzie w Chicago wyraźnie zniżkują. Osiągnęły one poziom najniższy od trzech lat. Pod koniec tygodnia kukurydza w kontrakcie grudniowym wyceniana była na 169,4 USD/tonę, tj. o blisko 3% mniej niż tydzień wcześniej. Jest to związane z coraz większą dostępnością ziarna tego gatunku z tegorocznych zbiorów wraz z zaawansowaniem żniw. Szacunki produkcji kukurydzy w USA są w dalszym ciągu rekordowe. Lanworth podaje prognozę w wysokości 350 mln ton. Kończący się tydzień przyniósł spadki notowań kukurydzy także na Matif – w najbliższym kontrakcie do 168,3 EUR/tonę, tj. o 3,6% poniżej wyniku z końca zeszłego tygodnia. Jest to również odzwierciedleniem coraz większej presji podażowej w całym sektorze zbóż paszowych. Zniżki były odnotowywane także na giełdzie w Budapeszcie. Tutaj kukurydza w kontrakcie listopadowym potaniała przez ostatni tydzień o 0,9% dochodząc do 43 100 HUF/tonę, co w przeliczeniu daje 201,9 USD/tonę i 614,4 PLN/tonę.

W przypadku pszenicy konsumpcyjnej – wysoki popyt ze strony kluczowych rynków zbytu i stosunkowo ograniczona podaż ziarna wysokiej jakości sprawia, że ceny na rynku europejskim utrzymują się nadal na wysokim poziomie. W tym tygodniu notowania pszenicy konsumpcyjnej na Matif w kontrakcie listopadowym wzrosły o 1,1% (tydzień do tygodnia) osiągając 201,8 EUR/tonę.

Nieco inaczej kształtuje się sytuacja na amerykańskich giełdach towarowych. W tym tygodniu pszenica konsumpcyjna w kontrakcie grudniowym na CBoT potaniała o 1,6% do 248 USD/tonę. Zniżkowe tendencje były również widoczne na pozostałych giełdach. Pszenica HRW na giełdzie w Kansas (w kontrakcie grudniowym) była wyceniana na 274,7 USD/tonę, tj. o 2,2% mniej w porównaniu z końcem zeszłego tygodnia. Podobnie pszenica HRS w najbliższym kontrakcie na giełdzie w Minneapolis (MGE) obniżyła wartość o 2,7% do 269 USD/tonę. Spadkowe tendencje na amerykańskim rynku są obecnie odzwierciedleniem poprawy perspektyw dla upraw pszenicy ozimej HRW wraz z pojawieniem się długo oczekiwanych opadów deszczu w niektórych rejonach kraju. Dobre nawilgotnienie gleb sprzyja wzrostowi pszenicy przed wejściem w fazę uśpienia w okresie zimowym. Poprawę warunków odnotowano przede wszystkim w południowej części amerykańskich równin.

Dobrą wiadomością dla światowego rynku pszenicy są utrzymujące się bardzo optymistyczne prognozy dla produkcji w Australii, przekraczające 25 mln ton. Oznaczałoby to sporą podaż wysokiej jakości pszenicy w eksporcie i mogłoby wpłynąć na kształtowanie się cen na rynku światowym. Drugą również dobrą informacją jest polepszenie warunków dla zasiewów ozimin w Rosji i na Ukrainie, co pozwala na złagodzenie niepokojów co do wyniku przyszłorocznych zbiorów pszenicy w obu tych krajach zaliczanych do wiodących eksporterów zbóż z rejonu Morza Czarnego.

 

Źródło: Komentarz własny ekspertów FAMMU/FAPA z wykorzystaniem Reuters i innych źródeł

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand