Dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Promocji mięsa Wieprzowego PZHiPTCh „POLSUS” zorganizował cykl trzech szkoleń pt. „Jak zmaksymalizować produkcję prosiąt na materiale genetycznym pochodzącym z krajowej hodowli świń” skierowanych do hodowców i producentów świń oraz osób współpracujących przy obsłudze stad hodowców i producentów (zootechników, lekarzy weterynatii, pracowników obsługi).

Szkolenia odbyły się:

  • 7.11.2022 r. w Filipówce w woj. mazowieckim
  • 14.11.2022 r. w Brześciu Kujawskim w woj. kujawsko-pomorskim
  • 21.11.2022 r. w Jutrosinie w woj. wielkopolskim

W ramach każdego szkolenia dr n. wet. Piotr Kołodziejczyk przprowadził wykład, którego zakres obejmował zagadnienia dotyczące właściwego przygotowania loszki do inseminacji, budowy układu rozrodczego, błędów w postępowaniu z lochą/loszką, prawidłowego krycia i inseminacji jako klucza do sukcesu produkcyjnego w chlewni, badania loch i loszek aparatem USG jako prostej i pewnej metody na szybkie wykrywanie jałowości, przyczyn nieskutecznego krycia i ich eliminacji, postępowania z loszką/lochą prośną pozwalającego na utrzymanie płodów do porodu.

Na każdym szkoleniu przeprowadzone zostały praktyczne warszataty w wytypowanych gospodarstwach, w których hodowcy przygotowali loszki polskich rasy świń (wbp, pbz i puławska) do badań aparatem USG i udostęnili pomieszczenia inwentarskie, gdzie przeprowadzono praktyczną naukę wykonania badania USG oraz walidacji wyników. Podczas tej części szkolenia hodowca przedstawił wyniki rozrodu oraz stosowane praktyki poprawiających efektywność w rozrodzie na przykładzie własnego gospodarstwa.

Uczestnictwo w zkoleniu zostało potwierdzone certyfikatem ukończenia szkolenia. Ponadto uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowe i reklamowe.
Wierzymy, że zdobyta podczas szkolenia wiedza i umiejętności pozwolą na wczesną diagnostykę ciąży, poprawę organizacji rozrodu, na lepsze wykorzystanie potencjału rozrodczego loszek i loch polskich ras (wbp, pbz, puławska), a w efekcie optymalizację kosztów produkcji. Dalszym efektem jest oczekiwany wzrost liczby prosiąt wyprodukowanych na materiale genetycznym pochodzącym od krajowych producentów loszek hodowlanych.

Zespół „POLSUS”

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand