JAK W DOBIE ASF ZWĘKSZYĆ KONKURENCYJNOŚĆ POLSKIEJ WIEPRZOWINY?

Zadanie sfinansowane ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego zgodnie z decyzją Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa nr CEN.DRR.WFP.705.175.2020.EKL.2  z dnia 30.07.2020 r.

Głównym celem zadania są działania mające na celu odbudowę pogłowia trzody chlewnej oraz zwiększenie konkurencyjności polskiej produkcji wieprzowiny, w tym produkcji wieprzowiny wysokiej jakości poprzez wzmocnienie roli producentów w łańcuchu produkcyjnym.

Cel ten będzie realizowany poprzez organizację i przeprowadzenie dwóch warsztatów dla producentów żywca wieprzowego. Warsztaty będą obejmowały część teoretyczną oraz część praktyczną z interaktywnym udziałem producentów. Warsztaty zostały zaplanowane dla ok. 35 uczestników (na jednym spotkaniu).

Zadanie zostało zaplanowane do realizacji w drugiej połowie 2020 roku w dwóch wybranych lokalizacjach kraju: Kujawsko-Pomorski ODR w Minikowie, Bistro Podolanka w Bogucinie. Jednak ze względu na stan pandemii covid-19 warsztaty odbędą się w terminie późniejszym. Prosimy śledzić informacje na www.polsus.pl w zakładce targi, wystawy, szkolenia.

Tematem warsztatów będzie KOMPLEKSOWA INFORMACJA W ZAKRESIE ISTNIEJĄCYCH MOŻLIWOŚCI WYRÓŻNIENIA PRODUKCJI i przez to zwiększenia konkurencyjności, co pozwoli na wzmocnienie pozycji producenta w łańcuch dostaw. Jednocześnie wskazane zostaną rasy świń, które mogą zostać wykorzystane do oznakowania produkcji. Uwaga uczestników zostanie zwrócona również na rasy świń utrzymywane w Polsce, w tym rasy zachowawcze. Ma to na celu wzrost zainteresowania tymi rasami, a w efekcie wzrost ich popularności i stanu liczebnego, co może wspomóc odbudowę krajowego pogłowia trzody chlewnej. Te działania powinny również zwiększyć zachowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz budować patriotyzm produkcyjny i surowcowy, a w efekcie  konsumencki.

Uczestnicy poznają także najnowsze informacje na temat ASF oraz sposoby ochrony stad i gospodarstw przed tym wirusem.

W programie warsztatów znajdują się wykłady nt.:

  • Jak w dobie ASF zwiększyć konkurencyjność polskiej wieprzowiny
  • Ochrona stad hodowlano-produkcyjnych przed zakażeniem ASF

Zaplanowano również warsztaty pt. „Bioasekuracja w praktyce”, a w nich m.in.:

  • Pokaz przygotowywania roztworu dezynfekcyjnego
  • Pokaz prawidłowej zmiany odzieży
  • Pokaz wykonania prostej, ale skutecznej śluzy
  • Pokaz prawidłowego czyszczenia i dezynfekcji obuwia.

Praktyczne ćwiczenia z czynnym udziałem producentów pozwolą na wypracowanie u producentów określonych nawyków, odruchów i zachowań, które mają na celu ochronę stad i gospodarstw przed zawleczeniem wirusa ASF.

Uczestnicy warsztatów otrzymają pakiety bioasekuracyjne (jednorazowy kombinezon, ochraniacze na buty, spryskiwacz butelkowy, miarki do dozowania preparatów dezynfekcyjnych) oraz ulotki informacyjne.

ulotka1str

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand