Zmiany w składzie Rady Ministrów

Prezydent RP Andrzej Duda postanowieniami z dnia 6 kwietnia 2023 r. na wniosek Prezesa Rady Ministrów z dniem 6 kwietnia 2023 r.:

– odwołał Mateusza Morawieckiego z urzędu Ministra Cyfryzacji;

– odwołał Henryka Kowalczyka ze składu Rady Ministrów, z urzędów Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jednocześnie powołał Pana Henryka Kowalczyka w skład Rady Ministrów na urząd Wiceprezesa Rady Ministrów;

– powołał Janusza Cieszyńskiego w skład Rady Ministrów na urząd Ministra Cyfryzacji;

– powołał Roberta Telusa w skład Rady Ministrów na urząd Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak mówił Prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim „decyzje formalne zostały dokonane w sposób przemyślany, ale zdecydowany i szybki, tak aby nasi rodacy, w tych trudnych czasach w jakich dzisiaj jesteśmy (...), byli spokojni, że te sprawy są prowadzone, że resorty są obsadzone, że osoby, które mają rozpocząć swoją pracę w rządzie, mają ku temu pełną legitymację formalną”.

Andrzej Duda podkreślił, że szybka realizacja zmian na najważniejszych stanowiskach jest przejawem dbałości o ciągłość władzy państwowej.

Zwrócił też uwagę, że minister Janusz Cieszyński sprawami związanymi z cyfryzacją zajmował się od dłuższego czasu. – Polska jest jednym z krajów, gdzie cyfryzacja jest najbardziej rozwinięta w skali, śmiało można powiedzieć, europejskiej – powiedział Prezydent.

– Prosimy o kontynuację tego ważnego dzieła – zaznaczył Andrzej Duda. Podziękował też premierowi Morawieckiemu za „czas, w którym diagnozował przygotowanie ministra Cieszyńskiego do pełnienia tej jakże ważnej funkcji”.

Zwracając się do nowego ministra rolnictwa Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że „ministerstwo rolnictwa to miejsce, w którym niejednokrotnie decyduje się o przyszłości kraju”, a rolnictwo, które się rozwija i unowocześnia, staje się jednym z fundamentów gospodarki Polski.

– Dzięki polskiej żywności jesteśmy coraz bardziej rozpoznawalni w świecie jako solidna, dobra marka – zaznaczył.

Prezydent wskazał, że w związku z wojną pojawiło się wiele problemów i niepokojów, oraz że należy podjąć działania po obu stronach polsko–ukraińskiej granicy i zacieśnić kontrole nad przepływami zboża z Ukrainy. – Aby nie dochodziło do spekulacji cenowych, a nawet działań wiążących się ze złamaniem prawa – zaznaczył Andrzej Duda.

Przypomniał, że w czasie środowych rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim sygnalizował, że jeszcze nigdy zboże z Ukrainy w tak ogromnej ilości nie przechodziło granicy w stronę Polski, i że jest to dla Polski problem. – Na przyszłość musimy podjąć działania, które będą zabezpieczały interesy polskich rolników jeszcze bardziej niż do tej pory – podkreślał Andrzej Duda.

Jak zaznaczył, ostatnio toczy się dyskusja o cenach zbóż, ale aby dyskutować o nich rzetelnie, należy wziąć pod uwagę ceny z ostatnich dwóch lat. Pod koniec 2022 r. doszło do piku cenowego żywności, od tego czasu ceny spadły, ale utrzymują się dziś na poziomie wyższym, niż przed rokiem, przez agresją Rosji na Ukrainę – zwrócił uwagę Prezydent.

 

link do artykułu

 

żródło: www.prezydent.pl

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand