Po dwóch podwyżkach na małej giełdzie niemieckiej (najpierw o 2, następnie o 7 eurocentów), parkiet VEZG zareagował skokowo i ustalił nową cenę na poziomie  2,08 euro za kg przy 57%  mięsności tuszy (9,79 zł), czyli nastąpił wzrost o 8 eurocentów. Podwyżka mnie nie zaskoczyła, ale przyznać muszę że jej skala już tak – i to w pozytywnym świetle. Również zaskakująco zareagował rynek polski, który po obniżkach 2 tygodnie temu wydawało się że będzie utrzymywał ten dystans względem rynku niemieckiego. Nic bardziej mylnego. Brak własnego surowca w odpowiedniej ilości (w grudniu 2022 mieliśmy 9624,3 tys. sztuk, czyli 6% mniej niż przed rokiem) mści się na rynku i cena tucznika w Polsce wybiła się do poziomu porównywalnego z tym zza Odry, a nawet i ten poziom przebija. Obecnie największe zakłady w Polsce oferują oficjalnie 9,75 zł w klasie E przy transportach cało - samochodowych, jednakże skupujący szukając towaru często oferują więcej, niejednokrotnie przebijając barierę 9,80 zł w klasie E.  Wzrost cen nastąpił wiec skokowo, ponieważ niektóre zakłady jeszcze 1-2tygodnie temu oferowały maksymalnie 9,10-9,15 zł w klasie E, a teraz są skłonne płacić o 70-80 groszy więcej. Nic tylko się cieszyć mogą Ci rolnicy, którzy mają zaplanowaną sprzedaż na najbliższy okres.

Wielu komentatorów zwraca uwagę na pewną zależność, często tuż przed wzrostem cen tuczników, rośnie też cena warchlaka, co obserwowaliśmy w ostatnich tygodniach, gdzie ceny dochodzą nawet do poziomu 479 zł za 30 kg zwierzę.

Pytaniem otwartym pozostaje teraz czy ceny na takim poziomie utrzymają się, czy może to nowy trend wzrostowy i jak długo potrwa? Wiele zależy od tego, jaką cenę będzie oferował handel zakładom i jakie ceny jest wstanie zaakceptować konsument. Zauważmy, że na innych ważnych działach produkcji spożywczej (mleko, bydło mięsne, drób jaja) obserwujemy obniżki, co może zniechęcać sieci handlowe do podnoszenia stawek za mięso wieprzowe, aby klient się od tego produktu nie odwrócił patrząc na tańszą alternatywę. Jednakże świń jest mniej nie tylko u nas, a świadczą o tym wyniki produkcyjne mieszanek paszowych dla świń. Na całym Świecie wyprodukowano r/r mniej mieszanek paszowych o 5 mln ton (3%), a to oznacza, ze jest mniej trzody. Jak już wspominałem nie raz, na to czy będzie nasza koniunktura na dodatnim bilansie zależy w głównej mierze od kosztów jakie ponosimy.

Na koniec warto przypomnieć to, że wydłużony został okres składania wniosków na Nadzwyczajną Pomoc dla producentów świń w związku z Agresja Rosji na Ukrainę. Wnioski można składać elektronicznie do 7 lutego 2023 roku. I Pamiętajmy, idąc do sklepu wybierajmy #PolskaWieprzowina, bo tylko w ten sposób konsument może pomóc polskim hodowcom, polskim rolnikom.

Bartosz Czarniak

Rzecznik „POLSUS”

Link do artykułu

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand