Od 1 marca 2022 r. francuskie restauracje oraz pozostałe lokale gastronomiczne są zobowiązane do informowania o pochodzeniu serwowanego mięsa, a także czy używają mięsa świeżego czy mrożonego.

Rozszerzenie oznakowania pochodzenia krajowego odnosi się do mięsa drobiowego, wieprzowiny oraz jagnięciny. Zarówno dane dotyczące kraju hodowli, jak i uboju muszą być zawarte w menu lokali gastronomicznych (restauracji, stołówek, jadłodajni). Informacje te do tej pory były obowiązkowe tylko w przypadku sprzedaży w supermarketach i sklepach mięsnych. W przypadku mięsa wołowego etykietowanie krajem pochodzenia obowiązuje we Francji już od 2002 r.

Ponieważ Francja liczy, iż UE wprowadzi przepisy regulujące obowiązek oznakowania pochodzenia produktów w całym łańcuchu dostaw, okres francuskiego rozporządzenia wprowadzonego w życie 1 marca br. będzie obowiązywać 2 lata.

Rzecznik francuskiego Ministerstwa Rolnictwa zaznacza, że konsumenci powinni mieć możliwość zapoznania się z informacjami o pochodzeniu mięsa bezpośrednio w menu. W związku z tym rząd we Francji chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów w zakresie przejrzystości informacji o żywności.

Zwracana jest również uwaga, iż krajowi hodowcy zwierząt także powinni być wspierani poprzez oznaczenie pochodzenia krajowego. Jak wynika z szacunków, tylko około 50% mięsa w szkolnych stołówkach we Francji pochodzi z terytorium ich kraju. Z założenia obowiązek etykietowania powinien przyczynić się do zwiększenia oferty krajowej w sektorze gastronomicznym.

Również istotną kwestią wprowadzoną poprzez rozporządzenie jest obowiązek informowania czy lokale gastronomiczne na terenie Francji używają do swoich potraw mięsa świeżego, schłodzonego lub mrożonego. Na poziomie UE oznaczenie pochodzenia jest obowiązkowe tylko w przypadku niektórych produktów spożywczych paczkowanych i niepakowanych. Gdy produkty te zostaną przetworzone, wymóg etykietowania zostaje zniesiony.

W związku z kwestią rozszerzenia obowiązkowego oznaczenia pochodzenia niektórych produktów spożywczych Komisja Europejska do końca 2022 roku zamierza przedstawić propozycję regulującą ten system na poziomie unijnym.

Link do artykułu

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand