Wielkie zmiany postępują na rynku trzody chlewnej. Kolejne sesje małej giełdy w Niemczech kończą się podwyżkami, a we wtorek (22.02.22) sprzedano wszystkie wystawione świnie. Efektem wzmożonego poszukiwania surowca był potężny wzrost cen na dużej niemieckiej giełdzie w środę. Zrzeszenie VEZG zarekomendowało podwyżkę aż o 7 centów do poziomu 1,32 Euro za kg, co przy obecnym kursie daje 5,99 zł za kg. W Polsce również możemy odnotować zauważalne podwyżki. W oficjalnych cennikach, w strefie białej cena podskoczyła o 30 groszy i wynosi maksymalnie 5,85-5,90 za kg w klasie E. Jak łatwo zauważyć, jest to stawka niższa niż za Odrą, co sugeruje, że w indywidualnych negocjacjach można próbować cenę jeszcze podnieść.
Podwyżki cieszą i dają nadzieję, jednakże nadal nie dają one zadowolenia rolnikom. Przy obecnych kosztach produkcji, jakie ponosimy, czekamy na kolejne podwyżki, ponieważ dopiero stawka 6,90 zł za kg w klasie E pozwoli na powrót opłacalności w produkcji. Patrząc na dynamikę wzrostów z ostatnich 2 tygodni, można mieć nadzieję, że ten stan jest możliwy do osiągnięcia w przeciągu nawet 3 tygodni! Niestety, podczas pisania tego artykułu dotarły do mnie informacje o rozpoczęciu działań wojennych na Ukrainie ze strony Rosji. Rynki surowcowe zapewne zareagują wzrostami, nasz krajowy rynek też to zapewne odczuje, ponieważ wojna dotknęła naszego bezpośredniego sąsiada. Pytanie brzmi, jak zareaguje na ten konflikt rynek żywności, wieprzowiny?
Patrząc na rynek jak na zamknięta bańkę, możemy spodziewać się podwyżek na żywiec, ponieważ trzy duże ośrodki produkcji wieprzowiny (Chiny, USA i Europa) w tym samym czasie zmniejszyły liczbę loch w stadach podstawowych, co wywołuje mniejszą podaż produktu, a to zawsze powoduje podwyżki. Niestety, wojna w Europie może zakłócić przepływy handlowe, jak chociażby handel zbożami z Ukrainy czy też surowców energetycznych z Rosji, co spowodować może podwyższenie kosztów produkcji. Z drugiej strony, obniżone pogłowie zwierząt gospodarskich powoduje mniejsze zużycie zbóż w kraju, a co za tym idzie podaż tego surowca się nie zmniejsza, a lokalnie nawet przewyższa popyt. Teraz wiele zależy, jak rynek europejski i globalny zareaguje na wojnę.

Bartosz Czarniak

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand