Według nowych badań oszacowano, że dzikie świnie uwalniają do atmosfery każdego roku 4,9 mln ton CO2 poprzez rycie gleby. Tyle samo dwutlenku węgla wytwarza rocznie ok. 1,1 mln samochodów.

Dzikie świnie zwane także euroazjatyckimi dzikami są gatunkiem kosmopolitycznym, występują praktycznie na każdym kontynencie za wyjątkiem Antarktydy. Szacuje się, że ten inwazyjny gatunek występuje na ponad 36 tys. km2 na świecie, w regionach, gdzie nie są one rodzimymi gatunkami.

Badania przeprowadzone przez naukowców z University of Queensland w Australii oraz University of Canterbury w Nowej Zelandii obrazują, iż dziki uwalniają rocznie na całym świecie około 4,9 miliona ton dwutlenku węgla do atmosfery.

O’Brayan porównuje dziki, ryjące ziemię w poszukiwaniu pożywienia, do ,,mini traktorów” które orają zmienię. W ten sposób wystawiają na działanie tlenu drobnoustroje (grzyby, bakterie), podziemne części roślin oraz bezkręgowce znajdujące się w glebie. Mikroby te rozmnażają się w szybkim tempie, a w następstwie mogą powodować emisje dwutlenku węgla.

„Każda forma zmiany użytkowania gruntów może mieć wpływ na emisje dwutlenku węgla z gleby” – powiedział O'Bryan. „To samo dzieje się, gdy przejeżdżasz traktorem przez pole lub wycinasz las”.

Regionem najbardziej narażonym na działanie tych ssaków jest Oceania – obszar żerowania to około 22 tys. km2. W tym regionie dzikie świnie uwalniają do atmosfery prawie 3 mln ton CO2 rocznie, co stanowi ponad 60% szacowanych emisji gazów pochodzenia zwierzęcego.

Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie Global Change Biology, pochodzą z trzech modeli. Pierwszy model przewidywał zagęszczenie dzików na całym świecie w 10 000 symulacjach, w odparciu o istniejące informacje o populacjach dzikich świń i ich lokalizacjach. Drugi model przeliczał gęstość świń na obszar naruszonej ziemi, a trzeci oszacował ilość CO2 emitowanego, gdy gleba jest naruszana przez działanie dzika.

Nicholas Patton z University od Caterbury, powiedział, że w modelowaniu pojawił się pewien problem ze względu na zmienność zawartości węgla w glebie i zagęszczenie dzików na różnych obszarach.

„Obszary, które są torfowiskami lub czarnymi glebami, a szczególnie te, które mają dużo wilgoci, są pochłaniaczem węgla” – powiedział naukowiec. „Kiedy dziki pojawiają się na tych terenach, ich działanie przyczynia się do większego uwolnienia węgla niż z innych gleb”.

Oprócz niekorzystnego wpływu dzików na klimat, mają one również negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe, rozwój gospodarczy i ochronę bioróżnorodności. „Ponieważ dzikie świnie są płodne i powodują rozległe szkody, ich działanie jest kosztochłonne, a zarządzenie populacją staje się trudniejsze”. Nicholas Patton powiedział również, że wyniki badań sugerują, że potrzebne jest zwiększenie działań z zakresu powstrzymania rozprzestrzeniania się dzików na całym świecie.

Naukowcy podkreślają, że problem „emisyjności” dzikich świń nadal jest wynikiem działalności człowieka. To gatunek ludzki, w ciągu setek lat, przyczynił się do rozpowszechnienia tego gatunku na całym świecie.

Całość artykułu dostępna na:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/gcb.15769?casa_token=ZgbtglbCQR8AAAAA%3A7WKSXFIrOG2ZMVaaJOss7lGzBbbbZItBFaFqt2WVQSWCAO3t4mmSROCV7O7HZyD3pSosUPDhn2FLifoT

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand