Do tej pory afrykański pomór świń (ASF) wykryto tylko w dwóch powiatach w Brandenburgii przy granicy z Polską. Teraz choroba przenika w głąb Niemiec; martwy dzik znaleziony w dzielnicy Poczdamu mógł być chory na ASF - ogłosiło w piątek ministerstwo zdrowia landu.

Dzika znaleziono w poczdamskiej dzielnicy Gross Glienicke, tuż przy granicy z berlińską dzielnicą Spandau - informuje portal rbb24.

W celu ostatecznego wyjaśnienia sprawy zwłoki zwierzęcia są obecnie badane w Instytucie Friedricha Loefflera (federalny instytut badawczy ds. zdrowia zwierząt).

Pierwszy wybuch ASF u dzików w Niemczech został oficjalnie zarejestrowany 10 września 2020 r., ale według najnowszych ustaleń pierwsze zarażone zwierzęta zmarły z powodu tej choroby już w pierwszej połowie lipca. Obecnie w Brandenburgii jest ponad 440 stwierdzonych przypadków ASF, jak dotąd tylko w powiatach Odra-Sprewa i Maerkisch-Oderland.

Aby utrudnić imigrację zakażonych dzików z Polski, na granicy postawiono liczący 270 km długości płot ochronny. Psy są szkolone w wyszukiwaniu zwłok dzików. Aby zmniejszyć ich liczbę, zaoferowano premie myśliwym i zezwolono im na zastawianie specjalnych pułapek.

Choroba jest nieszkodliwa dla ludzi, ale prawie zawsze jest śmiertelna dla dzików i świń. Populacje świń w Niemczech są nadal wolne od tej choroby. Jeśli jednak wirus ASF zostanie wykryty u świni, całe stado musi zostać zabite.

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
fax. +48 22 723 00 83
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand