Ograniczenia w poruszaniu się, zamknięte granice, kłopoty z transportem i do tego zamknięte restauracje i bary, które były istotnym odbiorcą wieprzowiny, wołowiny oraz drobiu - to niektóre problemy spowodowane epidemią, które - zdaniem producentów rolnych - uderzają w rolnictwo.

Z inicjatywy Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych organizacje członkowskie oraz wspierające przedstawiły, jaki wpływ na funkcjonowanie rynków rolnych ma epidemia koronawirusa.

"Jako Federacja skupiająca wszystkie branże rolnicze w kraju przekazaliśmy ministrowi rolnictwa listę najważniejszych postulatów do zrealizowania przez rząd oraz streszczenie sytuacji kryzysowych na większości rynków. Liczymy, że rolnicy i rolnictwo, zgodnie z zapowiedziami najwyższych władz, nie zostaną pozostawieni sami sobie. Stawką jest bezpieczeństwo żywnościowe kraju" - podkreślił przewodniczący FBZPR Marian Sikora.

Dodał, że problemem są także obowiązkowe kwarantanny dla pracowników zakładów przetwórczych. W praktyce może to oznaczać zamykanie ubojni, mleczarni czy młynów, a to grozi załamaniem sprzedaży.

Po analizie informacji przesłanych przez organizacje członkowskie, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych proponuje następujące formy pomocy rolnikom: odroczenie lub anulowanie uiszczania składek KRUS i ZUS; przyspieszenie uregulowania płatności bezpośrednich oraz wypłat suszowych za rok 2019; odroczenie spłat rat kredytów; zwiększenie wysokości pomocy de minimis na 2020 r; odroczenie płatności podatku rolnego i czynszu dzierżawnego.

Kolejne propozycje to - skrócenie okresu zwrotu VAT przez Urzędy Skarbowe i czasowa rezygnacja z rozliczeń w systemie split payment w stosunku do rolników będących płatnikami podatku VAT, wprowadzenie uproszczonych procedur zaciągania kredytów preferencyjnych, zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie zasiłków chorobowych.

Wśród postulatów znalazło się ponadto zwiększenie kontroli związanych z nieuczciwym obniżaniem cen na produkty rolne, a podnoszeniem cen żywności dla konsumentów; uruchomienie zakupu na rezerwy państwowe towarów, których nie będzie można wyeksportować; wypracowanie procedur zapewniających pomoc rolnikowi w sytuacjach, gdy z powodu kwarantanny nie może opiekować się zwierzętami gospodarskimi; uelastycznienie prawa pracy w sytuacji obowiązkowych kwarantann pracowników.

Federacja poinformowała, że do ministerstwa rolnictwa trafiły też informacje i stanowiska poszczególnych rolniczych związków zrzeszonych w tej organizacji. 

Źródło: portalspozywczy.pl

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand