Waszyngton, DC - 23 stycznia 2020 r. - Naukowcy rządowi i akademiccy opracowali szczepionkę przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, która wydaje się być znacznie bardziej skuteczna niż wcześniej opracowane szczepionki. Badanie pojawiło się w tym tygodniu w czasopiśmie Journal of Virology, publikacji American Society for Microbiology.
Obecnie nie ma dostępnej w handlu szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, który wyniszczał przemysł świń w Europie Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej. Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV) jest wysoce zaraźliwy i często śmiertelny dla świń domowych i dzikich. Ogniska zostały stłumione - mniej więcej - „przez kwarantannę zwierząt i ubój”, zgodnie z raportem. (Ludzie nie są podatni na ASFV.)
W badaniu zarówno niskie, jak i wysokie dawki szczepionki były w 100% skuteczne przeciwko wirusowi, gdy świnie prowokowano 28 dni po zaszczepieniu.
Badania były motywowane wybuchem afrykańskiego pomoru świń w 2007 roku w Republice Gruzji, powiedział główny badacz, doktor Douglas P. Gladue, starszy naukowiec, Centrum Zdrowia Zwierząt Plum Island, Departament Rolnictwa USA. „To był pierwszy wybuch w najnowszej historii poza Afryką i Sardynią - gdzie pomór świń jest endemiczny - i ten szczególny szczep był bardzo śmiertelny i wysoce zaraźliwy, szybko rozprzestrzenił się na kraje sąsiednie”. Jest to również nowy szczep wirusa, obecnie znany jako ASFV-G (G oznacza Gruzję).
Wybuch w 2007 r. był także genezą afrykańskiego pomoru świń, który rozprzestrzenia się w Europie Wschodniej i Azji Wschodniej, powiedział dr Manuel V. Borca, również starszy naukowiec w Centrum Chorób Zwierząt Plum Island.
Dr Gladue stwierdził, że ochrona krzyżowa między szczepami afrykańskiego pomoru świń jest ograniczona, prawdopodobnie dlatego, że różnią się między sobą antygeny i stopień zjadliwości, a żadna z historycznych eksperymentalnych szczepionek nie okazała się skuteczna przeciwko ASFV-G.
Badacze z Centrum Chorób Zwierząt Plum Island postanowili opracować szczepionkę. Część procesu opracowywania szczepionek z całymi wirusami obejmuje usuwanie genów wirulencji z wirusa. Ale kiedy naukowcy usunęli geny podobne do tych, które zostały usunięte w starszych szczepach ASFV w celu ich osłabienia, „stało się jasne, że ASFV-G był znacznie bardziej zjadliwy” niż inne, historyczne izolaty, ponieważ zachowywał wyższy poziom zjadliwości, powiedział dr Gladue. Następnie badacze zdali sobie sprawę, że potrzebują innego celu genetycznego, aby osłabić ASFV-G.
Zastosowali metodologię predykcyjną zwaną potokiem obliczeniowym, aby przewidzieć rolę białek w wirusie. Rurociąg obliczeniowy przewidywał, że białko o nazwie I177l może zakłócać układ odpornościowy świni. Kiedy usunęli ten gen, ASFV-G był całkowicie osłabiony.

Dr Gladue powiedział, że należy wykonać więcej pracy, aby spełnić wymogi prawne dotyczące komercjalizacji. Ale „Nowa eksperymentalna szczepionka ASFV jest obiecująca i oferuje pełną ochronę przed obecnym szczepem, który obecnie wywołuje ogniska w całej Europie Wschodniej i Azji”.

American Society for Microbiology jest jednym z największych stowarzyszeń zawodowych zajmujących się naukami przyrodniczymi i składa się z 30 000 naukowców i pracowników służby zdrowia. Misją ASM jest promowanie i rozwój nauk mikrobiologicznych.
ASM rozwija nauki mikrobiologiczne poprzez konferencje, publikacje, certyfikaty i możliwości edukacyjne. Zwiększa wydajność laboratorium na całym świecie dzięki szkoleniom i zasobom. Zapewnia sieć naukowców ze środowisk akademickich, przemysłowych i klinicznych. Ponadto ASM promuje szersze zrozumienie nauk mikrobiologicznych dla różnych grup odbiorców.

Autor: ASM Communications

Źródło: https://www.asm.org/Press-Releases/2020/New-Experimental-Vaccine-for-African-Swine-Fever-V

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand