W dniach 16-17 września w Poznaniu odbył się IV Kongres Biogazu. „POLSUS” objął patronat honorowy nad wydarzeniem.

Ponad 160 przedstawicieli sektora biogazowego dyskutowało o kondycji branży, perspektywach rozwoju i kluczowej, z punktu widzenia biogazowników, stabilności przepisów. Wniosek: czas już dziś postawić na produkcję biometanu, którego wykorzystanie wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju. Ma w tym pomóc tworzone właśnie prawo. 

- Mijają cztery lata od czasu, gdy jako branża spotkaliśmy się podczas I Kongresu Biogazu. Przechodziliśmy od stanów euforii, przez lęk, w końcu - umiarkowany optymizm (...). Zrównoważony, spokojny rozwój - to sytuacja, którą dzisiaj obserwujemy - tymi słowami Maciej Roik, prezes wydawnictwa Biomass Media Gruoup otworzył IV Kongres Biogazu, którego gościem specjalnym była minister technologii i przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz. Jej wystąpienie zainaugurowało konferencję. - Biogaz może opłacać się z wielu powodów - powiedziała J. Emilewicz zapraszając branżę do tworzenia prawa, które będzie sprzyjało rozwojowi tego sektora odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza biogazowni rolniczych, których w Polsce jest tylko około setki.

Kongres Biogazu jako coroczne spotkanie branży podsumowuje aktualną sytuację sektora. A ta jest coraz lepsza, co dostrzegają zarówno właściciele biogazowni, jak i dostawcy technologii. - Prawie 90 proc. biogazowników, z którymi współpracujemy chce rozbudowywać swoje bioelektrownie - komentował Michał Tarka z kancelarii TTW. Wtórował mu Łukasz Wilczyński z KWE AB Energy Polska, który zauważył, że 2019 rok jest rekordowy pod względem zapytań o silniki do biogazowni.

Tematem, który budził szczególne zainteresowanie był biometan. O perspektywach jego rozwoju mówił m.in. Marek Pituła z Polskiego Stowarzyszenia Biometanu, który argumentował, że bioemtanem są mocno zainteresowane rafinerie: Lotos i Orlen. - Te koncerny muszą "zazieleniać" swoją działalność - przekonywał M. Pituła.

Kwestie technologiczne omawiali m.in. Tomasz Dusza z Tedom, Mateusz Jarosz z Shell Polska czy Jacek Dach z Instytutu Inżynierii Biosystemów UP Poznań. Jeden z bloków tematycznych został poświęcony roli biogazowni w gospodarce obiegu zamkniętego. Ten temat przedstawili Jacek Chrząstek z firmy Strabag oraz Piotr Szewczyk z ZUOK "Orli Staw", który omawiał planowaną, przełomową inwestycję biogazową Zakładu.

Duże emocje wzbudził panel dyskusyjny z udziałem ekspertów i gości Kongresu. Podczas debaty biogazownicy dzielili się swoimi obawami i wątpliwościami co do interpretacji przepisów prawnych. Mimo trudnych doświadczeń paneliści przyznawali, że 2019 można nazwać rokiem przełomu. Drugiego dnia konferencji goście odwiedzili Przybrodę, gdzie w październiku swoje oficjalne otwarcie będzie miała biogazownia rolnicza III generacji. Tego rodzaju instalacje w przyszłości mogą odgrywać znaczącą rolę w tzw. energetyce rozproszonej stanowiąc bezpieczne i stabilne źródło energii.

Relacja z obu dni  konferencyjnych na https://magazynbiomasa.pl/

Źródło: magazynbiomasa

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand