Dnia 2 lutego 2019 roku podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie, w ramach Forum Młodych Hodowców, odbyła się konferencja „POLSUS” pt. „HODOWLA ŚWIŃ W POLSCE. PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ”. Na spotkanie przybyli przedstawiciele wszystkich Związków Wojewódzkich „POLSUS”, przedstawiciele KPODR z Minikowa, a także liczni rolnicy z różnych zakątków kraju. Zebranie otworzył Pan Ignacy Zaremba – Prezes Z. G. „POLSUS”, który po krótkim wprowadzeniu oddał prowadzenie konferencji Panu Dyrektorowi dr inż. Tadeuszowi Blicharskiemu.

Pierwszym Prelegentem Był Pan profesor Wojciech Kapelański z UTP Bydgoszcz, który po krótce przedstawił wyniki badań żywienia świń białkiem krajowym, bez GMO. Wykazał wielkie możliwości wykorzystania roślin strączkowych oraz bobowatych w produkcji tuczników. W trakcie krótkiej dyskusji wypowiedział się Pan dr Ryszard Kamiński, dyrektor KPODR w Minikowie, który przedstawił dotychczasowe osiągnięcia rolników z woj. kujawsko-pomorskiego w tym zakresie  oraz wspomniał o złożeniu dokumentów do ARIMR w ramach działania programu „Współpraca – Kujawsko-Pomorska wieprzowina bez GMO”.

Następnie wystąpił Pan dr Piotr Kołodziejczyk, który z wielką swobodą oraz w niezwykle przystępny sposób tłumaczył zebranym problemy chorób biegunkowych u świń. Za swoje wystąpienie lekarz weterynarii zebrał gromkie brawa.

Kolejnym prelegentem był Pan Jacek Górski, hodowca i producent świń z województwa kujawsko-pomorskiego, który pobudował chlewnię na ponad 150 macior i zasiedlił je materiałem genetycznym „POLSUS”, a dokładniej loszkami F1 (wbp x pbz). Pan Jacek, opowiadając o swojej fermie wskazał na wysoką plenność oraz produkcyjność loch, których wyniki śmiało można porównywać do rezultatów, jakie przedstawiają lochy firm komercyjnych. Hodowca powiedział, iż w jego chlewni maciory odchowują realnie około 13 prosiąt w rzucie, co przy wskaźniku oproszeń na poziomie 2,4 daje ponad 30 prosiąt od maciory w ciągu roku.

W trakcie przerwy, podczas której goście degustowali wyroby ze świń żywionych bez GMO, które dostarczyła Masarnia Władysławowo Zawistowski, zebrani gorąco dyskutowali o dotychczasowych wystąpieniach, a także zadawali pytania bezpośrednio prelegentom.

Po przerwie wystąpił Pan Janusz Walczak, Przewodniczący Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Mięsa Wieprzowego, a zarazem przewodniczący NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” województwa kujawsko-pomorskiego. Prelegent opisał zasadę działania Funduszu oraz zmiany jakie dokonały się w tym organie. Zgromadzeni chętnie zadawali pytania, dotyczące składania projektów oraz dyskutowali nt. kierunków promocji.

Kolejną osobą, która wystąpiła przed publicznością był Pan Robert Kaźmierczak z PZHiPTCh „POLSUS”, który przedstawił zmiany jakie nastąpiły w programach hodowlanych realizowanych od 1 listopada 2018 roku. Następnie przed zebranymi wystąpił Dyrektor Biura POLSUS, Pan dr Tadeusz Blicharski, który po krótkim podsumowaniu 60 lat działalności Związku, wraz z Panem Prezesem Ignacym Zarembą wręczyli odznaczenia i wyróżnienia dla Hodowców i osób związanych ze Związkiem „POLSUS”.

Nagrodzone osoby:

  • Pan dr inż. Zbigniew Bajda w podziękowaniu za wybitne zaangażowanie w utrzymanie i rozwój hodowli świń rasy puławskiej w Polsce
  • Pan Ryszard Chwałek w podziękowaniu za 52-letni staż pracy w PZHiPTCh „POLSUS”
  • Pan Paweł Stefanek za kontynuowanie, w trzecim pokoleniu, rodzinnej tradycji hodowli świń nieprzerwanie od 1948 r.
  • Pani dr inż. Katarzyna Skrzymowska w podziękowaniu za wyjątkowe zaangażowanie w obronę praw i interesów hodowców świń w Polsce
  • Państwo Ewa i Janusz Linkowie w podziękowaniu za wybitny wkład w uzyskanie postępu hodowlanego w Polsce
  • Pan Adam Zboina w podziękowaniu za wybitne społeczne zaangażowanie i czas poświęcony sprawom Związku „POLSUS”
  • Pan Grzegorz Pruszkowski w podziękowaniu za wybitne społeczne zaangażowanie i czas poświęcony sprawom Związku „POLSUS”
  • Pan Marek Gręźlikowski i Pan Piotr Gręźlikowski w podziękowaniu za wybitny wkład w rozwój polskiej hodowli świń
  • Pan Kazimierz Tokarski w podziękowaniu za wybitny wkład w rozwój polskiej hodowli świń
  • Pan Marek Mokwa w podziękowaniu za aktywny wkład w rozwój polskiej hodowli świń

Ostatnim Prelegentem był Pan Bartosz Czarniak – viceprezes PKZHTCh, który na podstawie działań podejmowanych przez Pomorsko-Kujawski Związek Hodowców Trzody Chlewnej rozpoczął dyskusję na temat przyszłości „POLSUS” oraz całego sektora trzodowego. Wśród zebranych było wiele gorących wypowiedzi, które wskazywały na bieżące problemy, a także próby znalezienia lekarstwa na nie. Nie zabrakło niestety również wypowiedzi, które z góry były skierowane tylko i wyłącznie na krytykę, bez próby szukania rozwiązania danej sytuacji. Po burzliwej dyskusji, ze względu na ograniczenia czasowe wynikające z organizacji targów, zakończono konferencję.

W trakcie całej konferencji, pracownicy biura „POLSUS” notowali wszelkie uwagi dotyczące szukania wyjścia z kryzysu na rynku trzody chlewnej, a także na poprawę sytuacji hodowców i Związku „POLSUS”. Wszystkie wnioski niebawem zostaną opublikowane na stronie internetowej  „POLSUS” i będą przedstawiane w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Bartosz Czarniak

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand