Od 5 listopada do 4 grudnia 2018 r. w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o uzyskanie pomocy przy inwestycjach, związanych z bioasekuracją w gospodarstwach mających chronić przed Afrykańskim Pomorem Świń lub powodzią. Można to zrobić osobiście przez upoważnioną osobę lub nadać przesyłką rejestrowaną w placówce Poczty Polskiej. Termin i warunki ubiegania się o dofinansowanie takich inwestycji podała 2 października w dzienniku ogólnopolskim i na portalu ARiMR Maria Fajger Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Na inwestycje chroniące przed ASF można uzyskać maksymalnie 100 tys. zł, a wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych. O pomoc mogą ubiegać się rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 sztuk świń.

Pomoc przyznawana jest min. na: wykonanie ogrodzenia chlewni, wyposażenie gospodarstwa w urządzenia do dezynfekcji, bramy, kurtyny lub tunele, wykonanie zmian umożliwiających utrzymywanie świń w gospodarstwie w oddzielnych, zamkniętych pomieszczeniach (mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne) oraz na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej.

Nabór wniosków prowadzony jest w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” na operacje typu „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”. 

Pierwszy wariant naboru wniosków na bioasekurację związaną z ASF zakończono14.09.2018 r.  i był on pomocą do limitu de minimis, a rolnicy mogli starać się o dofinansowanie 75% kosztów. Ci, którzy z niej skorzystali i wyczerpali już ten limit nie będą mogli skorzystać np. z pomocy suszowej.Źródło: ARiMR, topAgrar 11/2018

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand