Belgijska Agencja Federalna ds. Bezpieczeństwa Żywności potwierdziła obecność wirusa ASF u 2 dzików znalezionych w pobliżu wioski Etalle na południu prowincji Luxembourg. Jest to pierwszy przypadek w Europie zachodniej od czasu pojawienia się wirusa w Gruzji i Armenii w 2007 roku. Wioska Etalle leży na styku kilku granic, około 20 km od granicy z Francją i około 20 km od granicy z Luksemburgiem. Niemiecka granica jest oddalona o 65 km.

Infekcję wykryto w wyniku rutynowego badania dzików. Belgijskie władze podjęły działania w kierunku zwalczania wirusa, min. rozpoczęły się polowania na dziki w rejonie wystąpienia ASF. Na razie nie wiadomo jak doszło do zarażenia dzików. Najbliższe znane źródło wirusa zlokalizowane jest w okolicach miejscowości Zlin w Czechach, czyli około 1000 km na wschód od Etalle.

Nie stwierdzono wirusa u świń. Belgia miała już do czynienia z wirusem ASF, ale całkowita eradykacja nastąpiła w 1985 r.

Potwierdzona obecność wirusa ASF na terenie Belgii wzbudziła ogromny niepokój w oddalonej o zaledwie 150 km Holandii, która zapowiedziała ścisły monitoring i dodatkową dezynfekcję środków transportujących świnie na granicy.

Źródło: pigprogress.net

Polish Pig Breeders and Producers Association
„POLSUS" 
ul. Ryżowa 90
02-495 Warsaw
phone. +48 22 723 08 06
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  

 

© All rights reserved - 2017
Design CFTB.PL

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it. Learn more

I understand