Niskie koszty produkcji i stały popyt sprzyjają perspektywom dla światowych rynków wieprzowiny, lecz nadal istnieją ryzyka związane z zagrożeniami handlowymi i presja chorób, w tym ASF.
Niższe koszty paszy będą wspierać rozwój hodowli, a konsumpcja wieprzowiny w drugiej połowie 2024 r. powinna się poprawić ze względu na sezonowy popyt. Czynnikami ryzyka pozostają jednak presja chorobowa i podatność na zagrożenia w handlu - w tym dochodzenie antydumpingowe Chin w sprawie importu wieprzowiny z UE.
Globalny handel stoi w obliczu wyzwań związanych z dynamiką geopolityczną. Rozpoczęcie przez Chiny dochodzenia antydumpingowego w sprawie importu wieprzowiny z UE budzi obawy o niestabilność globalnego handlu. Wojna handlowa między USA a Chinami, która rozpoczęła się w 2018 r., zmieniła część globalnego handlu wieprzowiną. Zbliżające się wybory prezydenckie w USA mogą przynieść zmiany w polityce handlowej USA i niepewność co do globalnych wzorców handlowych w nadchodzących latach, zwiększając złożoność globalnego rynku. Bilans popytu i podaży wieprzowiny będzie zróżnicowany w poszczególnych regionach w drugiej połowie roku. Niektóre kraje, takie jak Chiny, Wietnam i Filipiny, odnotują ograniczoną podaż wieprzowiny w drugiej połowie roku, podczas gdy w innych regionach, w tym w UE i USA, podaż wieprzowiny prawdopodobnie nieznacznie wzrośnie. Wzrost produktywności będzie kontynuowany pomimo nawracających chorób w niektórych regionach.
Źródło: www.rabobank.com