European Livestock Voice opublikowało manifest działań przed wyborami europejskimi , w którym zwraca uwagę na znaczenie hodowli zwierząt dla zrównoważonej produkcji żywności. Autorów niepokoi spadek liczebności zwierząt, zwłaszcza owiec i kóz.
W swoim manifeście zwrócili uwagę na ogólna dezinformację jaka jest obecna w zakresie hodowli zwierząt i brak możliwości przeciwdziałaniu jej. Podkreślają jak ważna jest dla Europy hodowla zwierząt, która stale jest ulepszana pod względem zrównoważonego rozwoju oraz edukacja, która jest kluczem do budowania przyszłości.
W dokumencie zawarto 5 ambitnych wyzwań i dla Europy, aby utrzymać najwyższy poziom w zakresie zrównoważonej produkcji zwierzęcej.
- Parlament Europejski może pomóc poprzez promowanie silnej reprezentacji rolnictwa w polityce UE. Partnerzy European Livestock Voice wzywają do silnego przywództwa w politykach rolnych oraz utrzymania dedykowanej Komisji Rolnictwa i Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa w Komisji Europejskiej. ,,Wierzymy, że UE powinna zainwestować więcej w grupy dialogu obywatelskiego i obserwatoria, aby zapewnić stały dialog ze społecznością wiejską”
- Wzywamy również do opracowania Strategii UE dla zrównoważonej żywności i usług rolno-spożywczych, która jasno określi wizję dla zrównoważonego łańcucha wartości hodowli zwierząt. Strategia ta powinna zawierać spójne definicje oparte na nauce i długoterminowy plan ramowy, który może być dostosowywany w miarę pojawiania się nowych badań i narzędzi.
- Wzywamy także do pełnej oceny potencjalnych skutków przyszłych propozycji, aby zapewnić, że jakakolwiek nowa legislacja nie podważa europejskiej suwerenności żywnościowej ani nie zagraża rentowności europejskich gospodarstw. Partnerzy European Livestock Voice wzywają nową Komisję Europejską do sporządzenia kompleksowego raportu analizującego łączne skutki inicjatyw Zielonego Ładu.
- Trzeba zmniejszyć przepaść między miastami a wsiami poprzez edukację i kampanie informacyjne. Zwiększenie świadomości rolniczej może przyczynić się do bardziej zrównoważonego społeczeństwa.
- Wzywamy UE do działań na rzecz globalnego rolnictwa, aby zapewnić, że dążenie do zrównoważonego rozwoju nie wywoła negatywnych skutków dla gospodarek i środowiska, zarówno w UE, jak i poza jej granicami.
Źródło: www.rind-schwein.de