W Unii Europejskiej każdego roku zużywa się około 800 000 ton mączki mięsno-kostnej, głównie w karmie dla zwierząt domowych i rybach. 500 000 ton jest eksportowanych do krajów trzecich, gdzie karmienie mączką świń i drobiu jest dozwolone. Wraz ze złagodzeniem zakazu przedsiębiorstwa przetwórcze w UE mogłyby stać się bardziej konkurencyjne na rynku światowym, a Unia zmniejszyłaby również swoją zależność od importu pasz.
Mączka zwierzęca ze świń może w przyszłości ponownie stanowić składnik karmy dla drobiu. Z kolei w paszy dla świń będzie można stosować mączkę drobiową. Taka informacja została podana przez Erica Thévenarda z Komisji Europejskiej podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego.
Głosowanie państw członkowskich nad dopuszczeniem mączki planowane jest w Stałym Komitecie w kwietniu, a zdaniem eksperta Komisja oczekuje pozytywnej decyzji.
- Złagodzenie bezwzględnego zakazu stosowania mączki mięsno-kostnej w UE jest spóźnione – stwierdził Thévenard. - Ostatni przypadek BSE miał miejsce wiele lat temu, a Europejski Urząd ds. Żywności (EFSA) już dawno wyraził zgodę na karmienie świń i drobiu mączką zwierzęcą. Ponadto białka zwierzęce musiałyby być wykorzystywane w większym stopniu w kontekście pożądanej gospodarki o obiegu zamkniętym - wyjaśnił pracownik Komisji Europejskiej.
żródło: www.cenyrolnicze.pl